Zbavte sa šedého zákalu pomocou operácie očí: Je skutočne bezpečná?

Existuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú stav nášho zraku a najmä jeho poškodzovanie. Patrí medzi ne genetika, vek, životné prostredie, životospráva a u žien dokonca aj tehotenstvo. Kým väčšina bežných chýb sa dá pohodlne korigovať okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami, šedý zákal je možné riešiť len chirurgicky.

 

Zbavte sa šedého zákalu pomocou operácie očí

FOTO: Operácia šedého zákalu netrvá dlhšie ako pár minút a už po hodine je pacient prepustený domov

 

 

Šedý zákal je často vnímaný ako očné ochorenie starších ľudí, čo je skutočne pravda, avšak len čiastočná. Lekárska prax hovorí, že viac ako polovica šesťdesiatnikov má aspoň na jednom oku jeho miernu formu, no postihuje aj mladých a ľudí v strednom veku, ktorí naň majú genetickú predispozíciu. Vyskytnúť sa môže dokonca aj po vážnom poranení oka alebo ako vedľajší účinok niektorých liekov (napr. pri cukrovke). Pacienti, ktorých trápi šedý zákal, opisujú svoj stav ako videnie cez mliečne sklo. Je to spôsobené zakalením očnej šošovky, ktoré postupne môže prerásť až k celkovému oslepnutiu. Pred hrozivým scenárom však existuje riešenie – operácia očí.

 

Pacienti, ktorých trápi šedý zákal, opisujú svoj stav ako videnie cez mliečne sklo

 

Predstava operácie očí desí mnohých ľudí, ktorí ju kvôli strachu a predsudkom odkladajú, až kým nie je situácia kritická. Nečudo, veď naše oči prirodzene vnímame ako jeden z najjemnejších a najcitlivejších orgánov. Vďaka moderným prístrojom a technikám sa však skúsení lekári medzi pacientmi usilujú robiť osvetu. Najčastejšie skloňujú slovné spojenia ako bezbolestnosť zákroku, minimum komplikácií a výborné výsledky. Takýto typ operácie je navyše plne hradený zdravotnou poisťovňou, vďaka čomu je dostupná skutočne pre každého.

 

Ako prebieha takáto operácia očí a vďaka čomu je bezpečná?

Na začiatku je dôležité vybrať si očnú ambulanciu alebo kliniku, ktorá takýto zákrok ponúka. Na Slovensku je dnes už množstvo zariadení, kde sa dá absolvovať operácia očí. Bratislava už tradične v tomto smere poskytuje najviac možností, avšak nezaostávajú ani iné mestá. Dôležité je vybrať si tú správnu kliniku či už podľa referencií, alebo na základe odborného personálu, ktorý garantuje bezpečnosť svojimi skúsenosťami a používaním najmodernejších postupov.

 

Samotný zákrok prebieha ambulantne a po podaní lokálnej anestézie niekoľkokrát nakvapkanej do oka pacient skutočne okrem jemného tlaku necíti žiadnu bolesť.

 

Samotnej operácii predchádza súbor vyšetrení, pomocou ktorých očný lekár vyhodnotí celkový stav zraku. Tiež vypočíta optickú mohutnosť šošovky, ktorá sa pacientovi vloží namiesto tej poškodenej. V priebehu niekoľkých dní je potom potrebné, aby si človek podával do oka predpísané kvapky, ktoré oko na operáciu pripravia.

 

Počas operácie sa od pacienta očakáva spolupráca, keďže mu lekár bude hovoriť, kam sa má pozerať. Chirurg v oku pomocou lasera vytvorí 2 mm rez, cez ktorý zakalenú šošovku odstráni a vloží namiesto nej mäkkú akrylátovú. Vo väčšine prípadov sa ako náhrada volí monofokálna šošovka, ktorá však nekompenzuje iné očné vady a po operácii musí pacient používať okuliare na čítanie. Existujú však aj tórické a multifokálne šošovky, vďaka ktorým je možné pri zákroku napraviť aj astigmatizmus, krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť.

 

 

Povinný pokojný režim

Operácia šedého zákalu netrvá dlhšie ako pár minút a už po hodine je pacient prepustený domov. Lekár ho však predtým poučí o správnom aplikovaní kvapiek, ale tiež mu pripomenie pokojný režim bez prenášania ťažkých vecí, nadmerného čítania alebo sledovania televízie. Tiež mu odporučí nosenie slnečných okuliarov aspoň počas jedného mesiaca. Kedysi boli ľudia so šedým zákalom odkázaní na život v hmle a ich jedinou nádejou boli postupne sa rozvíjajúce metódy operácií na úplné odstránenie tohto život obmedzujúceho ochorenia. Mnohé diskusné fóra sú však dnes plné pozitívnych skúseností spokojných pacientov rôznych vekových skupín, ktorí prekonali svoj strach a vďaka operácii očí môžu vidieť svet opäť tak ako kedysi.

 

Zdroj fofo: Focus Clinic/CC BY

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť