Za padanie vlasov môže aj zápalové ochorenie či stres

Odpovedá MUDr. Jana Chudíková, Primárka Súkromnej kliniky všeobecnej a estetickej dermatológie. www.dermacare.sk

znamienka_foto2-Jana_lekarka

 

 

 

Aké sú najčastejšie príčiny padania vlasov?

Príčiny vyvolávajúce nadmerné padanie vlasov sú rôzne. Najčastejšou je hormonálne podmienené padanie vlasov, tzv. androgénna alopécia. Padanie vlasov môžu vyvolať rôzne akútne alebo chronické zápalové ochorenia, napríklad krčných mandlí, močových ciest, žalúdka, ťažké horúčnaté stavy, nádorové ochorenia, poruchy činnosti štítnej žľazy, hormonálny dybalans v menopauze alebo po gravidite, stres, chudokrvnosť, potravinová intolerancia, lieky na liečbu tlaku krvi, cytostatiká a pod. Alopécia môže byť súčasťou aj iných kožných ochorení, napr. lupusu, vitiliga, atopického ekzému, mykózy vlasov alebo erytrodermie.

 

 

ID-100361433

Akým spôsobom sa dá bojovať proti vypadávaniu vlasov?

Pokiaľ chceme úspešne bojovať proti nadmernému padaniu vlasov, musíme najskôr stanoviť príčinu vyvolávajúcu tento stav. Diagnostike a liečbe nadmernej straty vlasov (alopécii) sa venuje kožný lekár-trichológ. U každého pacienta odoberáme veľmi podrobnú anamnézu, ktorou získavame predbežný prehľad o zdravotnom stave pacienta a súčasne aj o vzniku a priebehu alopécie. Anamnestické vyšetrenie je v ďalšom kroku doplnené laboratórnymi testami a samotným vyšetrením vlasov – trichoskopiou, kedy digitálnou mikroskopiou snímame ovlasenú časť kože na hlave a získavame tak prehľad o raste a hustote vlasov, o počte vlasov v rastovej a vo vypadávajúcej fáze. Na základe výsledkov vyšetrení stanovíme liečbu.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť