Vysoká srdcová frekvencia škodí chorým na srdce
Srdcová frekvencia je dôležitým znakom funkcie a výkonnosti srdcovocievneho systému a je tiež nezávislým rizikovým faktorom srdcovocievnych ochorení. U zdravého človeka sa prirodzene mení podľa záťaže, v pokoji dosahuje okolo 60 úderov za minútu, pri fyzickej aktivite môže vzrásť aj na 100 a viac úderov za minútu.
U zdravého človeka je zvýšená srdcová frekvencia pozitívna – vzniká vtedy, keď má organizmus vyššie nároky na okysličovanie a pomáha srdcu naplniť ich. No u človeka, ktorý má ochorenie srdca, škodí, pretože srdce ešte viac vyčerpáva – čím viac sa srdce núti k vyššej funkcii, tým viac slabne a jeho stav sa ešte viac zhoršuje.
Výskum dokázal, že zníženie srdcovej frekvencie zo 76 na 59 úderov za minútu dokáže znížiť kardiovaskulárne riziko až o 54 %! Každé zníženie frekvencie srdca o 5 úderov za minútu znamená až o 16 % nižšie riziko.
Vysokú srdcovú frekvenciu treba liečiť čo najskôr, teda už v skorších štádiách ochorenia. Pri nedostatočnej kontrole ochorenia obyčajne pacienti prežívajú menej ako 3-4 roky. Naopak, pri znížení srdcovej frekvencie sa prežívanie pacientov predlžuje, zvyšuje sa kvalita ich života a významne sa znižuje počet hospitalizácií.
Ak máte srdcové problémy, srdcová frekvencia je dôležitá aj pri výbere liečby. Ak je vyššia ako 70 úderov za minútu, je to dôvod na prehodnotenie liečby a pridanie lieku, ktorý ju dokáže účinne znížiť. V tejto súvislosti sa medzi základné liečebné postupy dostal liek s účinnou látkou ivabradín, ktorý dokáže znížením zvýšenej srdcovej frekvencie zlepšiť prognózu pacientov so srdcovými problémami.
Ilustračné foto:
Najnovšie komentáre