TRI SUPER TIPY na skvelé knihy od vydavateľstva ABSYNT
Kto je najbohatší muž všetkých čias? Pripadá vám, že nutne potrebujete nové tričko? Skôr si ho zaobstaráte, prečítajte si knihu Mareka Rabij. Spoznajte zriedkavú a výnimočnú chorobu, pre ktorú pacientov v minulosti zatvárali do ústavov… Vitajte vo svete skvelých kníh!
————————————————————————————————————————————————-
Greg Steinmetz: Najbohatší muž všetkých čias
Kto je najbohatší muž všetkých čias? MarkZuckerberg? ElonMusk? Bill Gates? Ani náhodou. Ponorme sa hlbšie do dejín.
Tento muž financoval veľké vojenské výpravy, ale aj Magalhãesovu plavbu okolo sveta. Zoznámte sa s JakobomFuggerom, najväčším bankárom a obchodníkom všetkých čias!
Kto vlastne bol tento Rockefeller renesancie?
Keď v roku 1525 zomrel, jeho majetok tvoril zhruba 2% celoeurópskej hospodárskej produkcie. Viete si to vôbec predstaviť? Takýmto bohatstvom sa po ňom nemohol pochváliť už nikto iný. Moc Jakoba Fuggera bola prakticky neobmedzená. Počas života sa mu podarilo vybudovať obrovské impérium, vďaka ktorému prinútil pápeža, aby vyškrtol úroky z pôžičiek zo zoznamu hriechov a neváhal hroziť exekúciou ani samotnému cisárovi.
GregSteinmetz, novinár a analytik z WallStreet, nenapísal len výnimočný portrét najbohatšieho a najvplyvnejšieho podnikateľa v dejinách, ale aj príbeh o tom, ako ohromná moc dokáže meniť tvár sveta. A všetko to zabalil do sviežeho biznisového jazyka.
Fugger mal prsty takmer vo všetkom dôležitom, čo sa počas jeho života stalo
Vyprovokoval predaj odpustkov, ktoré podráždili Martina Luthera a rozbehli reformačné hnutie a výrazne dopomohol aj k tomu, aby sa Habsburgovci dostali k moci. Králi si uňho podávali kľučku a máloktoré vojenské ťaženie z prelomu 15. a 16. storočia sa zaobišlo bez jeho pôžičiek s vysokými úrokmi.
Pred sebou tak máme jedinečnú príručku o tom, ako narábať s peniazmi, aby nespali, ale neustále rástli. Nechajte si poradiť od toho najpovolanejšieho – bankára JakobaFuggera. Súvaha jeho života je príbehom o kráľoch, pápežoch, láskach, zámorských dobrodružstvách i rozprávkovom bohatstve. Historická biografia Najbohatší muž všetkých čias vychádza v preklade Samuela Marca.
https://www.absynt.sk/najbohatsi-muz-vsetkych-cias
————————————————————————————————————————————————-
Marek Rabij: Život na míru
Pripadá vám, že nutne potrebujete nové tričko? Skôr si ho zaobstaráte, prečítajte si knihu Mareka Rabij. Nadčasy, detská práca, dlhé smeny, továrne v rozpadajúcich sa barakoch: cena európskej módy.
Keď sa v roku 2013 v Dháke zrútila osmiposchoďová textilná továreň Rana Plaza a pochovala v troskách viac než tisíc ľudí, vydal sa poľský reportér Marek Rabij do Bangladéša. Hovoril s ľuďmi, ktorí prišli o svojich blízkych. Sledoval prácu v ďalších podobných továrňach.
Zisťoval, ako sa robia módne ošúchané džínsy, koľko za to dostanú ľudia zaplatené a ako sa s tým zárobkom žije v slumoch.
Zákazníci v západných krajinách pristúpili na hru, ktorú im svetové značky vnútili. Ak chceme sledovať trendy, musíme neustále kupovať nové oblečenie. Stále dookola. Možno si len občas posťažuje, že výrobná cena predsa musí byť oveľa nižšia ako cena v našom obľúbenom obchode. Nahradiť rýchlu módu prístupom “slow” nebude asi jednoduché, ak s nami nepohla ani tak tragická udalosť, aká sa stala v bangladéšskom hlavnom meste. Reportážna kniha poľského novinára a odborníka na juhovýchodnej Ázii je šitá na mieru všetkým, ktorí nezatvárajú oči pred nepríjemnou pravdou.
https://www.absynt.sk/zivot-na-miru
————————————————————————————————————————————————-
Steve Silberman: Neurokmene
Hovorili že je to choroba. Zriedkavá a výnimočná. Zatvárali ich preto do ústavov, kde prežívali svoje hrozné životy v otrasných a neľudských podmienkach.
Takmer ako pokusné králiky, na ktorých skúšali všemožné tabletky, drogy i elektrošoky. Kým ľudstvo konečne pochopilo, že nejde o ľudí menejcenných, ale naopak výnimočných, ubehlo ešte veľmi veľa času.
Pohľad na autizmus
Americký novinár SteveSilberman nám vo svojej knihe NeuroKmene s podtitulom Príbehy autizmu a neurodiverzity ponúka fascinujúci príbeh toho, ako sa postupne rodili naše vedomosti o autizme či Aspergerovom syndróme – a to od doby temna až po súčasnosť, ktorá do tejto témy konečne vniesla viac svetla i tolerancie.
Silberman vyspovedal obrovské množstvo vedcov, lekárov, terapeutov, rodičov autistických detí a, čo je najdôležitejšie – aj samotných autistov. Vo svojej knihe kniha nám tak ponúka predovšetkým silné ľudské príbehy, ktoré nie sú ani tak o boji s poruchou, ale skôr s predsudkami a so spoločnosťou.
V pestrom kaleidoskope príbehov stoja vedľa seba príbehy geniálneho vedca Henryho Cavendisha, ktorý budil rozruch svojím nezvyčajným správaním, plachosťou a nemennými rituálmi, i mladého chlapca, ktorý pre svoj vnútorný pokoj nevyhnutne potrebuje zelené slamky z kaviarne Starbucks.
Je to príbeh cesty, na ktorej sme prestali autistov vnímať ako narušených a pochopili sme, že sú „cenní inak, nie menej“. Vďaka tejto knihe pochopíme, že autizmus nie je choroba, ale neoddeliteľná súčasť identity mnohých krásnych ľudských bytostí.
Najnovšie komentáre