Tiché a nenápadné ochorenie. Hypertenzia si vek nevyberá
Nie je vidieť a nie je ani cítiť, ale napriek tomu nás môže pripraviť o zdravie.
Hovoríme o hypertenzii, chorobe vysokého krvného tlaku ako dôsledku zužovania alebo tuhnutia ciev.
Lekári aj odborníci na Slovensku sa pravidelne snažia zvyšovať povedomie hypertonikov a rovnako širokej verejnosti nielen o samotnom ochorení, ale aj o prevencii, liečbe a vysvetľujú, aký dôležitý je súlad medzi lekárom a pacientom.
Monitorujte si tlak!
Počas nasledujúcich dní (minimálne tri, ideálne však sedem dní) si monitorujte svoj krvný tlak. Zistené hodnoty si zapisujte a následne tieto zistené údaje riešte so svojim obvodným lekárom.
Pri meraní tlaku krvi však platí zopár zásad, aby merania boli čo najsprávnejšie.
- Pred každým meraním by mal pacient sedieť aspoň päť minút v pokoji, nerozprávať.
- Celé meranie by malo prebehnúť bez prítomnosti vonkajších rušivých vplyvov.
- Manžeta tlakomeru sa upevní na ruku tak, aby bola niekoľko centimetrov nad lakťom – vo výške srdca. Predlaktie je voľne položené na stole a lakeť mierne zohnutý.
- Počas celého merania ruku nedvíhame, opierame dolné končatiny o zem, nestláčame brucho a nerozprávame.
Prečo je sledovanie tlaku krvi také dôležité?
Pri hypertenzii pôsobí vysoký tlak na vnútornú stranu tepny, čím môže dôjsť k narušeniu alebo poškodeniu tepien a tu už hrozí rozvoj tzv. aterosklerózy, čiže kôrnatenie tepien. V tom najhoršom prípade potom dochádza k prasknutiu tepny, krvácaniu – cievnej mozgovej príhode a k srdcovému infarktu.
Vysoký tlak nebolí, ale môže vziať to najcennejšie
Vysoký krvný tlak negatívne vplýva najmä na srdce mozog, cievy, obličky a taktiež oči a hypertonici majú tiež 2,5-krát vyššie riziko, že ich postihne cukrovka.
Zistiť relevantné hodnoty svojho tlaku krvi nie je jednoduché, nestačí jedno meranie u lekára. Mnohí pacienti napríklad počas prehliadky u lekára majú hodnoty tlaku krvi v poriadku a pri opakovanom meraní doma sa výrazne líšia. Preto treba spozornieť a začať si pravidelne merať tlak krvi aj doma – toto platí ako pravidlo prevencie, ale zároveň i pri akomkoľvek malom podozrení, že by pacient mohol trpieť ochorením vysokého TK.
A aký je teda ideálny krvný tlak? Ideálny krvný tlak je 120/80 mm Hg. Ak hodnota krvného tlaku dlhodobo prekračuje hodnotu 140/90 mm Hg, tento stav sa nazýva hypertenzia.
Ilustračné foto: pixabay.com
Najnovšie komentáre