Smrteľné riziká cigariet si uvedomujú, no závislosti sa nedokážu zbaviť

Na Slovensku, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, fajčí denne až 23 % dospelých. Počet fajčiarov pritom neustále rastie, čím kopírujeme celosvetový trend.

Zbaviť sa závislosti od nikotínu nie je pritom jednoduché ani napriek faktu, že si fajčiari uvedomujú vážne riziká tohto zlozvyku. Potvrdil to aj prieskum lekární Dr.Max, podľa ktorého si až 90 % fajčiarov uvedomuje negatívne vplyvy na zdravie vrátane rakoviny pľúc a iných pľúcnych ochorení, napriek tomu ich to od fajčenia neodrádza.

Celoslovenský prieskum bol realizovaný prostredníctvom dotazníka vo viac ako 300 lekárňach Dr.Max na vzorke 9 560 zákazníkov, ktorí sa zúčastnili na odborno-preventívnej kampani Dni zdravého dýchacieho systému. Okrem neschopnosti vyrovnať sa so závislosťou od nikotínu priniesol prieskum aj ďalšie zásadné zistenia.

Viac ako 70 % opýtaných fajčiarov nepovažuje preventívne prehliadky za dôležité pre zdravie svojich pľúc.  

Výsledky prieskumu ďalej prezradili, že takmer štvrtina respondentov (23 %) by chcela prestať s fajčením. Na druhej strane až 15 % opýtaných nehodlá so svojou závislosťou nič robiť a s fajčením jednoducho nechce prestať. No a zo všetkých dopytovaných fajčiarov sa takmer 40 % respondentov pokúšalo prestať fajčiť, ale nepodarilo sa im to.

 „Každý rok si praje skončiť až 70 % fajčiarov, ale podarí sa to iba 3 – 5 % závislých osôb. Lekárnik dokáže zvýšiť mieru odvykania o 5 % a to krátkou radou, impulzom, podaním informačného letáčika alebo brožúrky. Pod vedením zdravotníckeho pracovníka sa miera odvykania zvyšuje na 8 – 10 % a pri farmakoterapeutickej intervencii dokonca až o 35 %  a viac,“ vysvetlila Jana Varsová, špecialistka na odborné kampane z lekární Dr.Max.

Práve fakt, že lekárnik môže byť jedným z rozhodujúcich faktorov či kľúčovou osobou v boji so závislosťou od nikotínu priniesli lekárne Dr.Max v rámci odborno-preventívnych kampaní novú tému zameranú na problematiku fajčenia.

Počas týždeň trvajúcej kampane Dni zdravého dýchacieho systému sa vyškolení odborníci zameriavali na celý komplex prevencie spojenej s dýchacím systémom pacientov, avšak s dôrazom na poradenstvo a pomoc pri odvykaní od fajčenia.

Na riziká fajčenia, ako je napr. rakovina pľúc, srdcovo-cievne ochorenia, chronická obštrukčná choroba pľúc či mŕtvica, zomrie každoročne asi 8 miliónov ľudí, z toho približne 1,2 milióna sú iba pasívni fajčiari. Množstvo fajčiarov sa dlhodobo lieči na rôzne choroby, ktoré priamo alebo nepriamo súvisia s ich závislosťou.

Rada z lekárne: Čo robiť, keď dostanete chuť na cigaretu?

Každý rok si praje skončiť fajčiť až 70 % fajčiarov, ale dokáže to iba 3 – 5 % závislých osôb. Pre tých čo plánujú prestať fajčiť alebo sú práve na ceste odvykania od závislosti na nikotíne majú  odborníci z lekární Dr.Max niekoľko praktických  rád. Čo robiť, keď človek dostanete chuť na cigaretu?

  1. Potreba držať niečo v ruke/vkladať do úst:
  2. Paipo – umelohmotná napodobeniny cigarety, obsahuje éterické oleje.
  3. Akupresúrne loptičky, stláčacie loptičky, spinnery.
  4. Žuvanie žuvačiek, lúpanie orieškov, mandariniek.
  • Fajčenie pri káve:
  • Zmeniť miesto pitia kávy, vymeniť kávu za čaj alebo upraviť jej chuť medom, mliekom.
  • Fajčenie a čakanie
  • Zabaviť sa mobilom, sudoku, krížovkami, kreslením.
  • Fajčenie a jedlo
  • Miesto cigarety si po jedle dať pohár vody, žuvačku, vyčistiť zuby.
  • Chuť na cigaretu nezaháňať vysoko kalorickými potravinami (sladkosti, vyprážané pokrmy), naopak zaradiť viac ovocia, zeleniny a celozrnných produktov.
  • Fajčenie a stres
  • Zhlboka dýchať, napiť sa vody a držať ju v ústach, stláčať loptičku, plastelínu, papier.
  • Fajčenie a alkohol
  • Vyvarovať sa alkoholu – znižuje sebakontrolu.
  • Na začiatku sa vyhýbať barom, diskotékam, oslavám (kde sa nachádzajú fajčiari).
  • Informácie a kontrola
  • Stretnutie so špecialistami z Centra pre odvykanie od fajčenia
  • Linka pomoci na odvykanie od fajčenia, ktorú má v kompetencii Úrad verejného zdravotníctva SR (tel. číslo 0908 222 722).

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť