Rizikom osteoporotickej zlomeniny je ohrozená asi každá tretia žena

Podľa aktuálnych štatistík trpí osteoporózou približne 400-tisíc Slovákov.

Osteoporóze sa pritom nevenuje toľká pozornosť pre ňu samotnú, ale predovšetkým pre komplikácie, ku ktorým vedie. Najčastejšie ide o zlomeniny kosti predlaktia, stavcov a horného konca ramennej či stehennej kosti.

„Tou najobávanejšou je zlomenina krčka stehennej kosti, ktorej patrí 7. miesto v rebríčku najčastejších príčin úmrtí hospitalizovaných pacientov na Slovensku,“ vysvetľuje prof. MUDr. Juraj Payer, prezident Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí. „Asi tretina osôb po zlomenine krčka stehennej kosti do roka zomiera a ďalšia tretina zostáva odkázaná na opateru iných,“ dodáva.

Samotná osteoporóza nebolí, preto sa nazýva aj „tichý zlodej kostí“

Môže trvať roky, kým sa v dôsledku zvýšeného odbúravania kostného tkaniva prejaví. Pacienti tak často zostávajú zaskočení oznámením diagnózy, ktorá sa odhalí až pri prvej zlomenine. K výraznému zníženiu kvality života pacienta vedú aj zlomeniny stavcov. Tie spôsobujú akútne či chronické bolesti chrbta, obmedzujú pacienta v pohybe, sťažujú dýchanie, alebo vedú k výskytu nepríjemných tráviacich ťažkostí.

K výraznému zníženiu kvality života pacienta vedú aj zlomeniny stavcov.

Mnohí pacienti však aj napriek tomu odkladajú návštevu lekára a svoje ťažkosti pripisujú vyššiemu veku, nezdravému životnému štýlu, či vyššej hmotnosti. „Pokiaľ pacient trpí bolesťami chrbta, jeho výška sa znížila o viac ako 3 centimetre a má viditeľné zhrbenie, je predpoklad, že utrpel zlomeninu jedného alebo viacerých stavcov,“ upozorňuje  prof. Payer.

Každé 3 sekundy si niekto vo svete zlomí kosť v dôsledku osteopórozy. Toto ochorenie sa v ostatných rokoch stalo závažným celosvetovým zdravotníckym, ako aj sociálno-ekonomickým problémom.

„Odhaduje sa, že rizikom osteoporotickej zlomeniny je ohrozená asi každá tretia žena a asi každý šiesty muž vo veku nad 50 rokov,“ hovorí doc. MUDr. Zdenko Killinger, PhD., zástupca prednostu a vedúci lekár Osteocentra V. internej kliniky LFUK a UNB.

Kľúčovým v prevencii osteoporózy je dostatočný príjem vápnika, a to už v období detstva a dospievania. Mnohé dnešné stravovacie trendy založené na nahrádzaní kravského mlieka a mliečnych výrobkov inými potravinami však tento príjem nezabezpečujú v dostatočnej miere. Svetový deň osteoporózy, ktorý pripadá na 20. október, nám preto každoročne pripomína dôležitosť prevencie a včasného záchytu tohto ochorenia.

Kosť je živé tkanivo, v ktorom počas celého života prebiehajú dva dôležité úzko späté procesy – odbúravanie kostného tkaniva a jeho novotvorba.

V období detstva a dospievanie prevažuje novotvorba kosti a po 35. roku života už naopak jej odbúravanie.

Nedostatok pohybu spôsobuje krehkejšie kosti

Nemenej dôležitý je pohyb, pretože jeho nedostatkom sa z kostí vyplavuje vápnik a stávajú sa tak krehké. Kosť preto musí byť vždy v interakcii so svalom.

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť