Rakovinu hrubého čreva majú aj mladší
Každý rok na svete pribudne 1,2 milióna ľudí, ktorým diagnostikujú rakovinu hrubého čreva a konečníka. Kým väčšina z nás je presvedčená, že ide o ochorenie ľudí po päťdesiatke, lekári sa niekedy stretávajú aj s prípadmi 30 či 40-ročných pacientov, ktorí už majú kolorektálny karcinóm v pokročilom štádiu. Vďaka mladému veku síce znášajú intenzívnejšiu liečbu, no aj rakovina u nich často býva agresívnejšia.
Páni Jozef z Čadce mal iba 43 rokov, keď mu rakovinu hrubého čreva diagnostikovali. ,,Bolo to tesne pred Vianocami, keď som sa dozvedel tuto zlú správu,“ povedal Jozef s tým, že nemal žiadne ťažkosti. V novembri si našiel krv v stolici a preto zašiel za lekárom. V tom čase pracoval v Rakúsku a lekár mu predpísal čípky. ,,Nezdalo sa mi to a tak som vyhľadal lekára v Čadci a urobil som dobre,” dodal. Okamžite ho poslali na vyšetrenia. Keď sa dozvedel diagnózu, zrútil sa mu svet. ,,Bol som na pokraji nervového zrútenia, no po chemoterapii a ožarovaní nádor zmizol, tak som mal viac optimizmu,” hovoril o svojich pocitoch. Teraz je už via jako mesiac po operácii a je rád, že sa mu ochorenie zistilo včas.
Jozef sám priznává, že sa nestravoval veľmi ukážkovo. ,,Jedol som hlavne rýchlú stravu, žemle, na jedlo som nemal čas,” poveda. Teraz si už dáva pozor, čo konzumuje. Na varené jedlo si vždy nájde čas, doma teraz prešli na zeleninové. ,,Manželka a deti sa prispôsobili,“ dodal.
Rakovina hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm/KRK) je tretím najčastejším onkologickým ochorením. Aj keď je vo väčšine prípadov možné odhaliť ho ešte skôr, ako prepukne a tak ho úspešne liečiť, asi u polovice pacientov dochádza k vzniku metastáz. Napriek tomu sa dnes vďaka moderným možnostiam liečby pacienti s týmto ochorením dožívajú výrazne viac, ako v minulosti a v Európe priemerne až 43 % pacientov prežíva 5 a viac rokov od diagnostikovania choroby.
Cielená terapia – monoklonové protilátky
Významný pokrok v zlepšení kvality liečby a predĺžení prežívania onkologických pacientov priniesli tzv. monoklonové protilátky. Sú to bielkoviny, ktoré špecificky rozoznávajú iné zvláštne bielkoviny v tele a selektívne sa na ne naviažu. Keďže pôsobia špecificky na konkrétne bunky s určitými vlastnosťami, hovoríme o cielenej liečbe.
Monoklonové protilátky dokážu podľa určitých znakov rozpoznať rakovinové bunky, naviažu sa na ne a zasahujú do ich prirodzených procesov, čím ovplyvňujú rast, prežívanie a šírenie nádoru. Dokážu tiež naštartovať imunitný systém, aby proti zhubným bunkám cielene bojoval – liek nádorové bunky „označkuje“, aby ich imunitný systém dokázal rozpoznať a bojoval proti nim.
Monoklonové protilátky sa zvyčajne užívajú v kombinácii s chemoterapiou. Zvyšujú účinnosť liečby a dávajú pacientom väčšiu šancu na prežitie. Na rozdiel od chemoterapie majú menej nežiaducich účinkov, keďže nepôsobia na celý organizmus, ale cielene vyhľadávajú a pôsobia na rakovinové bunky alebo iné ciele.
V liečbe kolorektálneho karcinómu sa v súčasnosti využívajú najmä tri cielené lieky –bevacizumab, cetuximab a panitumumab.
Kolorektálny karcinóm u mladých ľudí nie je natoľko bežný, aby sa vykonávali celoplošné preventívne vyšetrenia už v mladšom veku. Jedinou metódou prevencie dostupnou zdarma aj pre mladých je dotazníkový test prijatý Barcelonskou deklaráciou, ktorý je dostupný na web stránke OZ Europacolon. Umožní odhaliť, či má človek familiárnu formu ochorenia a či je ohrozený už v mladom veku alebo nie. Ak sa riziko potvrdí, aj mladý človek má nárok na bezplatnú kolonoskopiu alebo test na skryté krvácanie do stolice.
Užitočné informácie o kolorektálnom karcinóme sú dostupné na web stránke www.europacolon.sk
foto: www.freedigitalphotos.net, ACCELERATE
Najnovšie komentáre