Pravidlá pri ošetrovaní obuvi
Ošetriť treba aj novú obuv a to ešte pred prvým obutím. Použite na to vhodný impregnačný prostriedok. Ich výber sa pritom riadi podľa druhu materiálu. Používajte zakaždým len taký prípravok, ktorý je určený na materiál vašej obuvi. Inak by ste ju mohli nenávratne poškodiť!
Svoju obuv čistite pravidelne
V podstate platí: najskôr očistiť, potom chrániť. Len čistá useň sa dá ošetrovať vhodnými prostriedkami na údržbu. Ani svoju pokožku si určite nekrémujete pred umytím.
- Prach i nečistotu odstránite najlepšie handričkou prípadne aj vlažnou vodou, na robustnejšiu useň môžete použiť tiež kefu.
- Velúrové usne čistite pomocou gumovej alebo drôtenej kefky.
- Novú obuv ošetrite správnym prostriedkom hneď pred prvým obutím. Pritom sa výber prostriedkov na ošetrovanie riadi podľa druhu materiálu. Použitím nesprávnych ošetrujúcich prostriedkov môžete spôsobiť veľké škody, a to nielen na citlivých druhoch usní.
- Na oživenie farieb si vyberte ideálne taký prostriedok, ktorý je o odtieň tmavší než farba obuvi.
Ošetrujúce prostriedky nanášajte rovnomerne a v tenkej vrstve krúživými pohybmi, inak sa useň zašpiní a nebude sa správne lesknúť. Zabráňte tiež príliš silnému tlaku pri nanášaní, pretože to by mohlo poškodiť povrch usne. Ošetrujúci prostriedok by mal pôsobiť asi štvrť hodiny. Obuv potom môžete doleštiť mäkkou handričkou alebo mäkkou leštiacou kefou.
Doprajte svojej obuvi prestávku minimálne tak dlho, ako bola nosená. Ešte lepšie je nechať topánky 24 hodín odpočívať, aby sa mohli dobre vysušiť.
Používajte zásadne lyžicu na obúvanie
Či už nosíte poltopánky, šnurovacie topánky alebo remienkovú obuv, používajte zásadne lyžicu na obúvanie. Zošliapané päty vyzerajú nepekne a nenapraviteľne sa tak ničí tvar obuvi.
Napínače udržiavajú tvar obuvi, vyrovnávajú záhyby vzniknuté pri chôdzi a odľahčujú konštrukciu spodku obuvi. Používajte ich len v príslušnej veľkosti, inak sa obuv môže zdeformovať!
Premočená obuv
Napínače sú obzvlášť praktické pri premočení obuvi v daždi alebo snehu. Ďalšou možnosťou je vypchanie topánok novinovým papierom.
Obuv osušte príliš blízko pri vykurovacom zariadení a už vôbec nie priamo na ňom. Useň potom môže stvrdnúť, stať sa nepoddajnou a lámať sa.
Takéto poškodenie teplom už neodstráni žiaden ošetrujúci prostriedok. Obuv s koženou podošvou odporúčame pri sušení otočiť nabok.
Ako si poradiť s fľakmi?
- Žuvačka alebo lepidlo
Nechajte krátko zmraziť v mrazničke a potom odlepte, príp. odlúpnite.
- Škvrny, obsahujúce cukor
Odstráňte umývaním studenou vodou a mydlom.
- Pero na velúrovej usni
Na škvrnu prilepte lepiacu pásku a pomocou nechtu alebo tvrdým predmetom silno toto miesto cez lepiacu pásku škrabte. Nakoniec lepiacu pásku odlepte trhnutím.
Rada od profesionálov: Na očistenie a nakrémovanie obuvi sa najlepšie hodí stará zubná kefka.
Pripravené v spolupráci s DEICHMANN
Najnovšie komentáre