Počet ochorení pečene na Slovensku dramaticky stúpa!
Slovensko sa zaraďuje medzi krajiny s veľmi vysokou a stúpajúcou úmrtnosťou na následky chorôb pečene. Z európskych krajín je naša krajina na 4. mieste.
Dramatický nárast počtu ochorení pečene v našich končinách sa spája s nárastom výskytu obezity a cukrovky a konzumáciou alkoholu. ,,Bremeno vyplývajúce z pečeňových chorôb sa opiera o vzostup počtu postihnutých cirhózou a rakovinou pečene. Prudko vzostupný trend je alarmujúci,“ hovorí MUDr. Marek Rác, hepatológ z Fakultnej nemocnica Nitra.
Inaktivita, nedostatok fyzickej aktivity, nesprávne stravovacie návyky a konzumácia alkoholu podľa neho predstavujú zdravotnú hrozbu pre celé Slovensko.
,,Cirhóza pečene je patologická zmena tvaru a štruktúry orgánu, vznikajúca dôsledkom chronickej choroby,“ vysvetľuje Rác s tým, že cirhózu spôsobujú najčastejšie alkoholová choroba pečene, tuková choroba pečene, vírusové hepatitídy.
Cirhotická pečeň je podľa neho náchylnejšia na vznik karcinómu.
Samostatnou kapitolou sú autoimunitné a vrodené metabolické poruchy. Následkom cirhózy a neskoro diagnostikovaného ochorenia je strata funkčnosti pečene až jej zlyhanie a smrť
Hapatológ uvádza, že podľa najväčšej svetovej štúdie Global Burden of Disease je cirhóza pečene treťou najčastejšou príčinou úmrtí svetovej populácie v produktívnom veku.
V Európe je takmer miliarda postihnutých chronickým ochorením pečene.
Renomovaný odborný časopis Journal of hepatology zaraďuje Slovensko medzi krajiny s „veľmi vysokou a stúpajúcou“ úmrtnosťou na následky chorôb pečene; z európskych krajín je Slovensko na 4. mieste.
,,V našej nemocnici máme za posledné 4 roky na hepatologickej ambulancii diagnostikovaných a vyriešených 278 pacientov s rakovinou pečene, najčastejšia príčina bola alkoholová choroba pečene v štádiu cirhózy, druhou najčastejšou chorobou bola v 41% prípadov tuková choroba pečene,“ dopĺňa Rác.
Moderný prístroj posúdi v akom stave je pečeň
Vďaka moderným inovatívnym technológiám máme dnes podľa hepatológa Ráca k dispozícii prístroj, ktorý dokáže posúdiť stav pečene a vo veľkej miere prípadov vie nahradiť nepríjemnú a obávanú biopsiu.
,,Ide o FibroScan, ktorý na posúdenie elasticity – tuhosti tkaniva pečene využíva mechanický signál,“ vysvetľuje Rác. Dôležitú informáciu dáva meranie CAP, ktoré poskytuje presné meranie množstva tuku v pečeni a slúži na diagnostiku pečeňovej steatózy.
,,V kombinácii so špičkovým ultrazvukovým prístrojom poskytujú uvedené merania komplexnú informáciu potrebnú pre akurátnu diagnostiku chorôb pečene, v rámci skríningu, určovaní štádia a pri monitorovaní efektov liečby,“ dodáva Rác s tým, že v porovnaní s invazívnou biopsiou pečene ponúka neinvazívne meranie elasticity jednoduchú, bezpečnú alternatívu potrebnú v rozhodovacom procese pri posudzovaní ochorení pečene.
V podstate je to jednoduché, neinvazívne posúdenie stavu pečene pri širokom spektre chorôb: metabolická tuková choroba pečene (rizikovými faktormi sú obezita, cukrovka…), alkoholová choroba pečene, vírusová hepatitída.
Meranie je časovo nenáročné a poskytuje potrebné informácie priamo na hepatologickej ambulancii do pár minút. Vyšetrenie prístrojom nepredstavuje pre pacienta žiadne bezpečnostné riziko.
Uvedená vyšetrovacia metóda je dostupná pre pacientov vo Fakultnej nemocnici Nitra. Peniaze na prístroj získala nemocnica z eurofondov (program IROP).
Ilustračné foto: pixabay.com
Najnovšie komentáre