Počas pandémie najvýraznejšie zlacneli letenky do Londýna

Londýn je nepochybne jednou z najobľúbenejších cestovateľských destinácií na svete. Podľa dát spoločnosti Kiwi.com bol Londýn v rokoch 2019 a 2020 najnavštevovanejšou destináciou sveta, vrátane letov zo Slovenska.

Aktuálne sa toto mesto nachádza na druhom mieste z pohľadu počtu rezervácií, avšak aj tento rok má ešte dosť času na to, aby sa posunulo na prvú priečku. Ceny leteniek do Londýna počas pandémie zároveň zaznamenali najväčší pokles, a to obzvlášť na linkách z európskych miest – napríklad z Osla, Göteborgu, Ríma, Barcelony, Košíc, Bratislavy a Prahy, kde došlo k poklesu cien leteniek o 70 až 90 % v porovnaní s obdobím pred vypuknutím pandémie v roku 2019.

Najväčší cenový prepad leteniek zo Slovenska bol zaznamenaný na linkách do Veľkej Británie a Prahy

V prípade Londýna dosiahol pokles cien až 87 %, avšak zlacneli tiež letenky zo Slovenska do ďalších miest vo Veľkej Británii – napríklad do Edinburghu (80 %) a Manchestra (77 %). Kiwi.com tiež zaznamenalo cenový prepad na linkách z Košíc do Prahy (56 %). V porovnaní s úrovňou z roku 2019 sa ceny letov z Prahy do Košíc prepadli dokonca až o 74 %.

Medzi najobľúbenejšie destinácie slovenských cestovateľov patrí dlhodobo Veľká Británia

„Londýn zostáva pre Slovákov obľúbenou destináciou s veľkým počtom prevádzkovaných letov z Bratislavy a Košíc. Avšak v dôsledku pandémie a prísnych podmienok vstupu do krajiny nastal výrazný pokles dopytu, čo sa pochopiteľne odráža tiež na vývoji cien leteniek do tohto mesta,“ hovorí Eliška Řezníček Dočkalová, riaditeľka Customer Experience v Kiwi.com.

Cesty do exotických prázdninových destinácií zdraželi

Na druhej strane však Kiwi.com zaznamenalo nárast cien leteniek do obľúbených exotických destinácií, ako napríklad do Mexika, Dubaja alebo na Maledivy. Napríklad letenky z New Yorku a Orlanda do mexického hlavného mesta zdraželi v roku 2021 o 70 % v porovnaní s rokom 2019. Podobný nárast cien bol zaznamenaný tiež v prípade letov z Prahy do Mexico City.

Podobne sú na tom tiež lety z Barcelony do mexického Cancúnu, ktoré zdraželi približne o dve tretiny. Aj cesty z Prahy do Dubaja sú teraz o tretinu drahšie než boli pred pandémiou.

„Zdraženie leteniek pravdepodobne súvisí s výrazným znížením kapacít leteckých spoločností, ku ktorému sa niektoré z nich uchýlili v dôsledku pandémie,” vysvetľuje riaditeľka Řezníček Dočkalová s tým, že v prípade nízkonákladových spoločností a letov na krátke a stredne dlhé vzdialenosti došlo k pozastaveniu niektorých priamych liniek bez alternatívnych spojov, čo sa môže premietnuť do dramatického nárastu cien.

„Pozitívne naopak je, že niektorí nízkonákladoví prepravcovia navýšili svoje kapacity v rámci európskych letov, aby uspokojili dopyt cestujúcich, čo sa pretavilo do výrazného zníženia cien leteniek do viacerých európskych destinácií,“ dodáva.

Na zahraničné cesty sme si neušetreli

Hoci sa môže zdať, že si cestovatelia stihli počas pandémie ušetriť nejaké peniaze navyše na svoje budúce cesty, výskum ukázal opak. Väčšina slovenských cestovateľov (55 %) si nič extra na cestovanie nenašetrila a ich rozpočet na tohtoročnú dovolenku zostáva rovnaký ako v období pred pandémiou.

Viac než tretina má na míňanie dokonca menej peňazí než obvykle a takmer desatina môže minúť viac. Pre tých, ktorí hľadajú výhodné letenky, predstavuje Kiwi.com špeciálnu službu „Ponuky“, v rámci ktorej spoločnosť vykonáva viac než dve miliardy cenových kontrol denne. Vďaka tomu Kiwi.com umožňuje cestovateľom nájsť tie najvýhodnejšie letenky.

  • Výskum Kiwi.com sa uskutočnil v spolupráci s výskumnou agentúrou STEM/MARK v máji 2021.

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť