Osteoporóza kradne nielen kosti, ale aj roky života

Málokto si však uvedomuje, že pri nedostatočnej liečbe môže byť toto ochorenie smrteľné. Na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomrie viac žien, ako na rakovinu vaječníkov, maternice a krčka maternice dohromady.

FOTO: Pacienti s osteoporózou majú možnosť liečiť sa rôznymi účinnými látkami, rozličnými formami. Vhodný je pravidelný POHYB.

Osteoporóza  je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty a narúša sa stavba kosti, čím vzniká vysoké riziko zlomenín.

Tichá a nebezpečná nepriateľka žien

Osteoporóza postihuje najmä ženy po menopauze, no nevyhýbajú sa jej ani muži. Podľa aktuálnych štatistík ňou trpí približne 400-tisíc Slovákov, no len približne tretina z nich je diagnostikovaná a ani nie jedna pätina sa adekvátne lieči.

Vďaka liečbe a správnej životospráve sa však dá rozvoju tohto ochorenia zabrániť.

Spoznajte varovné signály

Najčastejším príznakom a zároveň najzávažnejšou komplikáciou osteoporózy sú zlomeniny kostí. Postihujú kŕčok stehnovej kosti, stavce chrbtice a drobné kosti zápästia. Pacientom môžu spôsobiť stratu pohyblivosti či dokonca smrť.

Osteoporotické zlomeniny môžu vznikať už pri malej záťaži a tlaku, napríklad pri sedení, prudšom zakašľaní, čupnutí, zdvíhaní predmetov, či dokonca objímaní.

Najzávažnejšie sú zlomeniny krčka stehnovej kosti, pri ktorých do jedného roka po úraze zomiera až 30 % pacientov. Z ostatných je až 80 % po úraze odkázaných na pomoc okolia či špecializovanú starostlivosť.

FOTO: Závažné komplikácie prinášajú aj osteoporotické zlomeniny stavcov chrbtice.

Závažné komplikácie prinášajú aj osteoporotické zlomeniny stavcov chrbtice, ktoré môžu mať trvalé následky, ako sú intenzívne bolesti chrbtice, deformity, strata telesnej výšky, útlak vnútorných orgánov či znížená pohyblivosť.

Prevencia zachraňuje životy

Osteoporóza sa môže celé roky vyvíjať celkom nenápadne a nespôsobovať pacientovi žiadne ťažkosti, až kým sa neobjaví prvá zlomenina. Pacienti následne zostávajú často zaskočení oznámením diagnózy.

Medzi najbežnejšie rizikové faktory osteoporózy patrí:

  • rodinná predispozícia,
  • hormonálne zmeny,
  • významná strata telesnej výšky,
  • skorší začiatok menopauzy,
  • metabolické poruchy (poruchy štítnej žľazy),
  • podváha,
  • dlhodobé užívanie kortikosteroidov,
  • nedostatok minerálov, vitamínov,
  • nedostatok pohybu,
  • nadmerné požívanie kávy, alkoholu,
  • fajčenie.

Kostí zhodnotí denzitometrické vyšetrenie

Preventívne by mal teda lekára navštíviť každý, kto má viacero rizikových faktorov ochorenia, najmä ľudia nad 65 rokov. Základnou diagnostickou metódou je denzitometrické vyšetrenie, vďaka ktorému dokážu lekári zhodnotiť zdravie kostí a odhaliť problémy ešte skôr, ako sa prejavia.

FOTO: Vhodným doplnkom liečby je VYVÁŽENA STRAVA.

Každý má možnosť zistiť riziko osteoporózy na www.krehkekosti.sk. Ide o jednoduchý test, ktorý môže čo to napovedať a predstavuje veľmi dobrú prípravu na rozhovor s lekárom.

Komplexný prístup k liečbe

Na liečbu osteoporózy už v súčasnosti existuje množstvo účinných liekov a všetky sú dostupné aj na Slovensku. Cieľom liečby je najmä zabrániť vzniku zlomenín, ako aj zachovať množstvo a kvalitu kostnej hmoty. Pacienti s osteoporózou majú možnosť liečiť sa rôznymi účinnými látkami, rozličnými formami a režimami užívania. Rovnako ako vývoj osteoporózy, aj jej liečba je dlhodobý proces – minimálne 3 roky. Vo všeobecnosti po 5 rokoch liečby nasleduje prehodnotenie rizikového profilu pacienta. Ak má byť úspešná, je mimoriadne dôležité, aby pacienti užívali svoje lieky pravidelne a dlhodobo.

Súčasťou účinnej liečby osteoporózy by vždy mala byť aj:

  • správna životospráva,
  • pravidelné cvičenie,
  • vhodné stravovanie,
  • pravidelný pobyt na slnku,
  • užívanie doplnkov – vápnika a vitamínu D, je neoddeliteľnou súčasťou liečby
FOTO: Súčasťou účinnje liečby je pohyb.

Efektívna liečba následne vplývajú aj na kvalitu života samotných pacientov. Okrem bolestí či sekundárnych deformít môžu pacienti trpieť aj psychickými problémami v  dôsledku zníženia fyzických schopností, sociálnej izolácie, pocitu odkázanosti na rodinných príslušníkov, či kvôli strate výšky. Je preto mimoriadne dôležité venovať pozornosť nielen samotnej terapii pacientov s osteoporózou, ale klásť dôraz aj na samotnú prevenciu jej vzniku.

Vedeli ste, že:

  • Osteoporóza je zodpovedná za približne 2 milióny zlomenín každý rok
  • Na Slovensku trpí osteoporózou približne 400-tisíc Slovákov
  • Viac než 85% pacientov na Slovensku tvoria práve ženy

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť