Nezabúdajte na pitný režim! Vaše telo sa vám odvďačí

Horúce počasie dáva telu poriadne zabrať a nedostatok tekutín môže spôsobiť zdravotné problémy: bolesti hlavy, závraty, nesústredenosť, nedostatočnú pozornosť, zápchu. V horších prípadoch aj upchatiu žíl. Najohrozenejšie sú deti a starší ľudia.

ID-100349741

Koľko vody je dobré počas tropických letných dní vypiť, ktoré nápoje sú vhodné a ktoré nie?

Odborníci sa zhodujú, že najlepšia pre organizmus je filtrovaná voda z vodovodu. Striedať ju môžete s ľahko až stredne mineralizovanými minerálnymi vodami bez obsahu oxidu uhličitého, dojčenskými vodami, slabým čajom izbovej teploty. Môže byť ovocný alebo bylinkový, dôležité je sledovať odporúčania na krabičke. Nie všetky druhy sú vhodné na každodenné pitie.

ID-100320515

Nedostatkom tekutín sú ohrozené hlavne deti a dôchodcovia

Siahnuť môžete aj po čerstvých ovocných alebo zeleninových šťavách bez sladidiel. Môžu byť riedené vodou. Doplnkom môže byť ovocie a zelenina obsahujúce veľké množstvo vody ako sú vodné melóny, uhorky, paradajky a pod. Naopak nevhodná na pitie počas horúčav je káva, ktorá má odvodňujúce účinky, sýtené či sladené nápoje, mlieko.

Príjem tekutín nemá klesnúť pod 2 litre, optimálne je 2 až 3 litre tekutín, ľudia s ochoreniami obličiek podľa rady lekára resp. 35-40ml na kilogram váhy,“ vysvetľuje MUDr. Daniela Balcová, internistka.

Pri zdravých obličkách podľa lekárky vymočíme 1-1,5 litra moču, 600 ml potom, metabolizmom do 400 ml. Tekutiny strácame aj dýchaním.

Opakované štúdie potvrdili, že pijeme málo. Dve tretiny z denného prísunu by sme mali vypiť už predpoludním a zvyšnú tretinu poobede. Dôležité je nezabúdať brať si vodu so sebou, ak idete na dlhšiu dobu mimo domu.

ID-10044016

Povinnosť zabezpečenia pitného režimu pre zamestnancov majú aj samotní zamestnávatelia, pretože nedostatočný prísun tekutín môže nepriaznivo ovplyvniť pracovný výkon.

Pitný režim upravuje vyhláška ministerstva zdravotníctva. Momentálne sa stále zvyšuje počet zamestnávateľov, ktorí riešia pitný režim aj nad rámec svojich povinností, ako benefit pre zamestnancov a konkurenčnú výhodu,” vyjadril sa Peter Ovari, obchodný riaditeľ spoločnosti Vaša Slovensko.

K rizikovým skupinám patria najmä:

  • starší ľudia nad 65 rokov,

  • malé deti, hlavne do 4 rokov

Lekárka upozorňuje, že nedostatočný príjem tekutín môže mať pre telo nepriaznivé až fatálne následky. „Ak nepijeme málo, nemusíme mať smäd. Nedostatok tekutín (dehydratácia) sa môže prejaviť aj bolesťami hlavy, závratmi, nesústredenosťou, nedostatočnou pozornosťou, únavou, u niekoho aj zápchou, stúpne pulz, klesá tlak, príliš hustá krv a ďalšie rizikové faktory, ako dlhé sedenie, ochorenie žíl, príp. poruchy zrážanlivosti môžu viesť k upchatiu žíl, trombóze a tá nás zas ohrozuje pľúcnou embóliou, čo už je závažné ochorenie, hovorí MUDr. Balcová.

 

Platí teda staré známe, že lepšie je problémom predchádzať, ako musieť hasiť ich príčiny. V prípade, že zabúdate na dopĺňanie tekutín, skúste mať pri sebe vždy celú fľašu s vodou. Ľahšie tak skontrolujete, koľko vody ste počas dňa vypili.

Ilustračné foto: www.freedigitalphotos.net

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť