Modernú práčku zvládnu aj muži
Na trhu sú dostupné inteligentné práčky, ktoré zvládnu používať a ovládať aj tí, ktorí nemajú práve pranie v láske.
Kúpa práčky je pomerne vysoká investícia, ktorá načrie do rodinného rozpočtu. Výber jej parametrov by mal vychádzať z potrieb domácnosti, počtu a veku jej členov. Iné potreby majú jednočlenné domácnosti a iné zasa rodiny s dvomi deťmi. Ďalším kritériom je dispozícia kúpeľne alebo práčovne, teda rozmery, umiestnenie prívodu vody a vyústenie odpadu. V neposlednom rade je vhodné zvážiť spotrebu energie (energetická trieda), hlučnosť a jednoduchosť ovládania.
(Indesit IWD 61051 Eco – 214,85 eur, AEG Lavamat 75260 – 489 eur)
„Sortiment práčok je natoľko široký, že je vhodnejšie, ak sa zákazníci poradia s kvalifikovaným predajcom,“ vysvetľuje Martin Gergely, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti OKAY Slovakia.
Napríklad spredu plnené práčky majú väčšinou ovládanie na čelnom paneli nad pracím bubnom, zvrchu plnené práčky nad dvierkami na vrchnej doske prístroja. Moderné práčky majú pracie programy nastavené tak, že pri voľbe jedného kritéria prispôsobia ostatné atribúty, aby maximálne chránili bielizeň. Napríklad pri voľbe šetrného prania, práčka dovolí nastaviť len určité hraničné hodnoty dĺžky a teploty prania, a takisto prispôsobí otáčky bubna.
Využívajte všetky pracie programy
Muži, ale aj mnohé ženy, sú zvyknutí zapnúť rovnaký program a meniť len typ bielizne – biela, čierna alebo farebná. Pritom moderné práčky umožňujú niekoľko desiatok až stoviek kombinácií pracích programov. Napríklad sa neodporúča prať viac kilogramov bielizne, ako je uvedené v návode. Nie je vhodné na funkčný odev používať aviváž, ktorá upcháva kapiláry, čím sa stráca schopnosť odvádzať pot z tela. Problematická je zámena vlny za bavlnu a podobne. Naopak, dodržiavanie pokynov podľa pracích symbolov na bielizni a rovnakých symbolov na displejoch práčok, vedie k využitiu potenciálu práčok a k ochrane vlastností bielizne.
(Gorenje W65003S – 219 eur, Electrolux EWT 1262 – 259 eur)
Oplatí sa čítať návod
Určite neodporúčame s prístrojmi manipulovať intuitívne. Výrobok nemusí fungovať správne. Nie je to inak ani pri uvádzaní práčky do chodu a pri jej používaní. Známe a vôbec nie ojedinelé sú prípady, kedy bola reklamovaná práčka, ktorá pri praní hlasno hrmoce. Príčinou je skutočnosť, že nejeden domáci majster zabudne odstrániť bezpečnostné skrutky, ktoré sú vyrobené z plastu a udržiavajú bubon práčky v stabilnej polohe počas prepravy od obchodníka k zákazníkovi. Rotácia bubna pri praní aj s odlomenými skrutkami potom spôsobuje zvuky, ako keby ste prali opasok s kovovou sponou.
Najnovšie komentáre