Lietania sa mnohí bojíme. Obavy počas letu zažíva každý piaty Slovák
Väčšine cestovateľov lietanie nerobí žiadny problém, pre mnohých je dokonca vzrušujúcim zážitkom. Určitá časť populácie však počas letu zažíva stres, nervozitu…
V prieskume travel-tech spoločnosti Kiwi.com a výskumnej agentúry STEM/MARK, sa jedna pätina Slovákov (20,1 %) vyjadrila, že lietanie považuje za stresujúcu súčasť cestovania. Nemalá časť z nich, obzvlášť muži, zaháňa nepríjemné pocity pohárom alkoholu či liekmi. Podľa odborníkov však existujú účinnejšie a z dlhodobého hľadiska bezpečnejšie metódy, ktoré strach z lietania pomáhajú úplne odbúrať.
Lietanie je vždy pre ňu nepríjemný zážitok
Zrýchlené dýchanie, nervozita, vyšší tep, mravčenie v nohách, bolesť hlavy či nevoľnosť – to všetko môžu byť príznaky strachu či priamo fóbie z lietania, ktorú dobre pozná aj Nikola z Prahy (28).
„Strach z lietania ma sprevádza asi od 15 rokov. Hoci lietam 6 až 8-krát ročne, vždy je to pre mňa extrémne nepríjemný zážitok. Väčšinou na to myslím už týždeň či 14 dní pred odletom, postupne sa mi zhoršuje spánok, sníva sa mi tom a v hlave si prehrávam všetky možné scenáre. Na samotnom letisku je to celkom znesiteľné, zlom ale nastáva pri gate. Mlčím, mám studené ruky, potím sa a mám zrýchlený dych. Na runway sa celá trasiem, búši mi srdce, bolí ma hlava. Väčšinou fňukám a chcem, aby bol už koniec,“ popisuje nepríjemné pocity Nikola, ktorá podľa vlastných slov počas panických atakov súčasne sleduje všetky pohyby a zvuky lietadla a ostatných pasažierov.
Strata kontroly, človek nemôže len tak odísť
„Niektorí ľudia trpiaci aviofóbiou môžu vnímať nepríjemné pocity dokonca aj pri myšlienke na let,“ hovorí Kata Mráz, psychologička a vedúca kliniky GCP Europe. „Pre mnohých je najväčším problémom strata kontroly nad situáciou. Vo chvíli, keď sa zavrú dvere lietadla, človek nemôže len tak odísť a nepríjemnú situáciu opustiť. Pokiaľ sa dostavia nepríjemné prejavy aviofóbie, dotyčný sa s nimi musí vysporiadať priamo na palube lietadla a musí prečkať z jeho pohľadu niekoľko dlhých hodín letu,“ dodáva.
To je tiež prípad Nikoly. „Najväčší strach mám z toho, že nad situáciou nemám kontrolu. Nič s tým nedokážem urobiť. Som presvedčená, že práve moje lietadlo bude to, ktoré spadne. Zaujímavé je, že keď zhasnú kontrolky, už nad tým príliš nepremýšľam, pokiaľ teda nie sú turbulencie,“ potvrdzuje obvyklú prax cestovateľka.
Slováci riešia obavy filmom aj alkoholom
Väčšina Slovákov, ktorá s podobnými situáciami bojuje, sa počas letu rozptyľuje napríklad sledovaním filmov či počúvaním hudby (50 %), niektorí sa pokúšajú zaspať (25 %), iný strach zaháňajú pohárom vína (15 %) či pomocou tabletiek na upokojenie (15 %), čo je tiež prípad Nikoly a zhruba 16 % žien.
„Musím si otupiť zmysly, aby sa to dalo so mnou vydržať. Robím to aj pre dobro tých, čo so mnou lietajú. Čítanie ani filmy mi nepomáhajú, nevnímala by som totiž zvuky. Jednoducho sa len obzerám okolo seba a snažím sa to prežiť. Pomáha mi rozprávať sa s niekým, napríklad aj s letuškou. Personál lietadla je obvykle veľmi milý a snaží sa mi pomôcť,“ hovorí o svojich praktikách Nikola, ktorá sa napriek nepríjemnostiam cestovania lietadlom nevzdáva.
Práve alkohol a lieky sú častým pomocníkom cestovateľov, ale nie vždy ide o najvhodnejší spôsob, ako strachu čeliť. „Požitie alkoholu či liekov má obvykle upokojujúce účinky, cestujúci sa po nich môžu cítiť ospalí a uvoľnení, čo im pomáha lepšie sa vyrovnať s neštandardnou situáciou,” vysvetľuje Kata Mráz.
Sedatívne účinky však podľa nej prinášajú aj zhoršenú schopnosť sústrediť sa, reagovať a byť pri vedomí, pričom pretrvávať môžu aj po samotnom lete. „V prípade mimoriadnej udalosti na palube to znamená komplikácie z pohľadu bezpečnosti,” dodáva.
Pomôžu relaxačné cvičenia aj opakovaná skúsenosť
Pre zvládnutie strachu z lietania existuje množstvo praktický rád. Väčšina odborníkov sa zhoduje, že tým najdôležitejším krokom je predovšetkým nevyhýbať sa lietaniu úplne. Nie je náhodou, že lietadla sa najviac boja tí, ktorí ním ešte necestovali.
Opakovanou pozitívnou skúsenosťou je možné strach zmierniť, no nemusí zmiznúť úplne. Mierne obavy či nervozita pred cestou však nie sú ničím nenormálnym.
Odborníci odporúčajú naplánovať si cestu s dostatočným predstihom, nechať si dostatok času na letisko a vyhnúť sa tak zbytočnému stresu.
Pokiaľ máte takú možnosť, sedadlo by sa malo nachádzať nad krídlom lietadla, kde sú prípadné otrasy spôsobené turbulenciou najslabšie. Pre upokojenie sú vhodné relaxačné techniky a dychové cvičenia, ktoré by sa však mali praktikovať priebežne a nie až vo chvíli, keď cestujúci nastúpi do lietadla.
Stále však platí, že väčšina ľudí cestu lietadlom považuje za normálnu súčasť dovolenky, pre niektorých je dokonca nenahraditeľným rituálom. „Cez 80 % Slovákov lieta bez problémov. Neprekvapí tiež, že čím častejšie ľudia lietajú, tým menej sa boja. Okrem iného sme zistili, že lietanie majú radšej ľudia, ktorí cestujú za dobrodružstvom,“ dodáva Eliška Řezníček Dočkalová, riaditeľka starostlivosti o zákazníkov Kiwi.com.
Ilustračné foto: pixabay.com, Zlatica Beňová
Najnovšie komentáre