Gabriela Revická: Keď už sa pre podnikanie rozhodnete, nespochybňujte svoje kroky

 Podnikanie jej dalo slobodu, možnosť kreatívne pracovať, cestovať, rozhodovať sa za seba. ,,A vôbec možnosť byť sama sebe šéfkou, tá je skvelá,” hovorí Gabriela Revická, ktorá vedie poradenstvo pre podnikateľky. Vie poradiť, ako prosperovať vďaka svojmu talentu. Ten má podľa nej každý človek a nie vždy ho musí vidieť. Preto niekedy potrebuje vonkajšiu pomoc.

 

 

FOTO: Gabriela Revická – venuje sa koučingu a podpore podnikania, vyšla jej aj kniha  Juliet a tá druhá

 

Čo by si odporúčala žene, ktorá o podnikaní ešte len uvažuje, no nie je stopercentné rozhodnutá?

Záleží od okolností. Ak niekto naozaj nie je rozhodnutý, môže ho stres z podnikania zlikvidovať skôr, než by niečo vytvoril. Myslím si, že je to rozhodnutie ako každé iné. Keď už sa pre podnikanie rozhodneme, hlavne by sme nemali svoje kroky spochybňovať, ale venovať energiu procesom, ktoré vedú k vylepšovaniu nášho projektu. Moja mama začala podnikať, keď mala 50 rokov a napriek tomu, že mala pre podnikanie vlohy, zrejme by sa sama od seba neodvážila začať. Brat otvoril malý butik s detským tovarom a požiadal ju, aby v ňom predávala a raz do týždňa išla s otcom do veľkoskladu pre tovar. Do polroka sa mama rozbehla a on jej navrhol, aby si otvorila vlastnú živnosť a obchod prevzala pod svojim menom. Doslova ju hodil do vody. Nebola z toho celkom nadšená, pretože mala obavy, ale napokon sa dohodli. S podnikaním prestala až tento rok ako 73 ročná, a to po vyše 20-tich rokoch podnikania, aj to len preto, lebo sa majitelia budovy, v ktorej posledné roky pôsobila, rozhodli pre rozsiahlu rekonštrukciu. Mojich klientov sa zvyknem pýtať, či majú v čase neistoty a rozhodovaní jasno v tom, či potrebujú mentálnu podporu od kamarátky podnikateľky, či hľadajú spoločníka, asistentku alebo kouča. Je dobré naučiť sa rozlíšiť, koho v danom čase potrebujeme.


Čo tebe osobne podnikanie prinieslo, a čo naopak zobralo?

Slobodu, možnosť kreatívne pracovať, cestovať, rozhodovať sa za seba a vôbec tá možnosť byť sama sebe šéfkou, tá je skvelá.  Vzalo mi to príležitosť zvaľovať veci na niekoho iného, napríklad na svojho šéfa, celá zodpovednosť o mojom pracovnom živote zostala na mne, a to vrátane pracovného času a najmä financií.

Ktorá súčasť podnikania je pre teba najnáročnejšia a ako sa ti darí v jej prekonávaní?

Na tom sa asi s mnohými podnikateľmi zhodneme. Príprava podkladov pre účtovníctvo. Ale ak máte účtovníčku, s ktorou si rozumiete a môžete jej dôverovať, tak sa ľahšie prekonáva aj táto práca. Ďalšie, čo je náročné, je zamestnávanie ľudí. Je to priveľká zodpovednosť na pleciach poskytovateľa práce. Práve z tohto dôvodu uprednostňujem spoluprácu s malými živnostníkmi.

Ako sa ti pracuje so ženami, v ženskom kolektíve?

Je dobré vedieť, že sme cyklické ženy a že naše cykly prinášajú rôzne fázy nášho myslenia. Nejde len o populárne PMS. Miranda Grey to vo svojej Cyklickej žene veľmi dobre objasnila. Vnímam to tak, že v každej z nás sa počas jedného mesiaca vystrieda niekoľko žien. Minimálne štyri.:)

Nakoľko považuješ stretávanie sa, networking za dôležité v tvojej práci?

Absolútne nevyhnutný proces. Networking, ale aj podporné skupiny, väčšie, aj menšie. Najčastejšie robím s malými skupinami 3-8 ľudí. Keby som nebola v podporných skupinách, v ktorých sa navzájom podporujeme vo svojich cieľoch, tak nie som tam, kde som. Rada vám o tom poviem viac na konferencii.

Ak máte chuť, pozrite si, ako to na takejto našej akcii vyzerá na našom portáli  https://www.ezeny.sk/e-zeny-v-obrazoch/septembrove-networkingove-stretnutie-e-zien

Existuje niečo ako tvoj “bežný pracovný deň”? Ak áno, ako vyzerá?

Doobedia si zväčša strážim pre seba, pokiaľ sa dá, tak pre svoju tvorbu a myšlienky. Ale ak život ponúka príjemnejšiu zmenu, neupínam sa striktne na takéto nastavenie. Poobede mám rôzne offline aktivity, stretnutia, konzultácie. Maily riešim najradšej v druhej časti dňa. Veľmi rada chodím na prechádzky, do divadla, trávim čas s ľuďmi, ktorých mám rada a niekde medzi tým sa snažím čo najviac aktívne hýbať. A keďže som dvojnásobná stará mama, tak sa niekedy poriadne rozhýbeme s našimi vnúčatami.


Gabi, na čom aktuálne pracuješ?

Na pozdvihnutie delegovania do takej miery, aby sa mohlo považovať za skutočné umenie. Delegujem, no stále mám čo vylepšovať. Som rada, keď môžem odovzdať veci, v ktorých som naplnila svoje méty a keď vidím, že ich preberajú ľudia, ktorí sú optimálni pre prevzatie štafety. Vtedy vždy zacítim, že sa môžem venovať novým projektom. Ale teraz hlavne – delegujem. Rada vám na mojej prednáške poviem aj o Umení delegovať a o úspešnom projekte Virtuálne asistentky. Obe témy spolu veľmi súvisia a vďaka tomu, že sú súčasťou mojich objavov, môžem pracovať na nových veciach. Aktuálne a konečne, na novom rukopise!!!

 

 

Aké sú tvoje ďalšie pracovné ciele, túžby a vízie do budúcnosti?

Mať svoj kreatívny ateliér v obklopení zelene a priestor, kam za mnou budú prichádzať ľudia, s ktorými rada trávim môj osobný, aj pracovný život. Miesto, kde pocítite, že je práca hrou. Túto víziu mám úplne jasnú, želám si nájsť miesto, na ktorom sa môže zhmotniť.

Viem, že rada cestuješ? Chystáš sa niekam?

Akonáhle prekonám svoje strachy z diaľok, pošlem pohľadnicu. Veľmi rada cestujem v rámci blízkych krajín. Ale pokiaľ ide o vzdialené krajiny, mám poriadne medzery. Aj keď je pravda, že je krajina, ktorá ma doslova volá a nebo mi ponúka rôzne znamenia, aby som ju neprehliadala. Viac znamení ani nemôžem dostávať. Odhodlávam sa, ale ešte pomlčím. Možno, medzi vami, v Bystrici…

Ako tvoje cestovanie ovplyvňuje pracovné aktivity?

Kedy ako. Opäť platí pravidlo cyklickej ženy. Som schopná nič neriešiť. Som schopná vytvoriť tri nové biznisplány v jeden deň, ale je pravdou, že čím som staršia, tým som opatrnejšia v rozlišovaní príležitostí od pascí. Trochu viac si vážim čas.

 

Literatúra je stále moja veľká láska a som jej veľmi vďačná, keď si ma privolá k sebe späť.

 


Čo tvoja spisovateľská kariéra?

Neviem, kedy moju novú knihu dopíšem, ale konečne komunikujem s mojimi postavami, ktoré som pred pár rokmi nechala zaspať. To sa vraj autorom stáva, najmä, ak žijú veľmi intenzívny život, aký som žila za posledné tri roky. Literatúra je stále moja veľká láska a som jej veľmi vďačná, keď si ma privolá k sebe späť. Na konferencii bude so mnou aj moja posledne vydaná kniha Juliet a tá druhá, aj malinká dvojjazyčná knižka o Slovensku, ktorá ju vraj výborne dopĺňa a spolu tvoria šikovný darčekový set pre muža aj pre ženu. Zdá sa, že sa moja Juliet konečne dostane za hranice Slovenska. Je to neobyčajná kniha. Žije si vlastný život. Či už jej reálne postavy alebo marketingový život knihy. Robí si čo chce a žiadne pravidlá trhu pre ňu zatiaľ neplatili. Správa sa ako nespútaná diva.

 

 

Myslíš, že každý má v sebe talent, skrytý potenciál?

Myslím, že áno. Nie každý ho vidí. Niekedy potrebujeme k podobným odhaleniam vonkajšiu pomoc.

O čom bude tvoja prednáška na Konferencii pre ženy INSPIRE?

O tom, ako spojiť prosperitu s talentom. O tom, či nás živí to, čo nás baví a keď nie, čo s tým spraviť. O tom, ako spojiť svoje zručnosti a prepojiť ich so svojimi snami. Plánujem uviesť niekoľko zaujímavých príbehov a príkladov z mojej praxe. Niečo z môjho života a niečo zo života E-žien, s ktorými užšie spolupracujem. Najradšej by som vám mnohé z nich predstavila naživo. Neviem, koľké sa pridajú, ale viaceré z nich odkazujú, že rady medzi vás do krásnej Bystrice zavítajú.

 

Rozhovor pripravila Katarína Lehotská Mikuláková


Gabi Revickú môžete stretnúť aj na 3. ročníku Konferencie pre ženy INSPIRE v Banskej Bystrici, ktorá sa bude konať 25. novembra 2017. Viac info na www.KonferenciaInspire.sk

 

 

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť