Lyžovačka na Civetta – sila hôr, ktorá si vás pritiahne

Ak ste niekedy pocítili magickú silu, ktorá vás naplní celým telom aj dušou a vy máte pocit, že môžete hory prenášať, tak to isté zažijete v stredisku sovy v talianskych dolomitoch Civetta.

Majestátny kopec Monte Civetta (3220 metrov nad morom), jeden z najmohutnejších kopcov Dolomitov, sa týči nad malým mestečkom alebo skôr obcou Alleghe. Nie je to žiadne rušné stredisko plné obchodov a barov. Skôr naopak nájdete tam pohodu, pokoj a to v každom ročnom období. Najviac ho poznajú horolezci, nenadarmo sa mu hovorí kraj Reinolda Messnera.

    

FOTO: Na svoje si prídu milovníci lezenia, lyžovania, bežkovania aj skialpovania

Na svoje si prídu aj milovníci turistiky a horského bicyklovania v lete a lyžovania v zime. Pobyt spríjemňuje fakt, že Alleghe sa nachádza v údolí na brehu jazera. Neviem, či sa tam dá kúpať v lete, netuším koľko stupňov má voda, ale člnkovanie, veslovanie ale aj rybolov, určite pobyt zatraktívnia.

FOTO: Alleghe sa nachádza asi v tisíc metrov nadmorskej výške a patrí do benátskeho regiónu, v oblasti Belluno. Pohľad zo zjazdovky, ktorá končí takmer priamo v dedine

Alpské mestečko Alleghe akoby sa pomaly prebúdzalo z hlbokého spánku. Za posledných 30 rokov prešlo výraznou zmenou a postupne si našlo svoje stále miesto v turistických bedekroch.

FOTO: SKI CIVETTA – tvoria ju štyri menšie strediská, ktoré sú prepájané ľahkými modrými zjazdovečakmi… Je to ako prechádzka panenskou prírodou!

Nájdete ho asi 20 kilometrov od jedného z najznámejších kopcov v Dolomitoch Marmolády (3343 m.n.m), ktorá sa nachádza v stredisku Araba a je súčasťou lyžiarskeho okruhu Sella Ronda, ktorý spája štyri priesmyky.

FOTO: Zjazdovky nikdy nie sú preplnené. Pohľad z Chalet Col dei Baldi. Týmto smerom prídete do Val Fiorenitina Selva di Cadore

Z horského priesmyku Cortina D´Ampezzo, ktorá je skôr známa ako stredisko Svetového pohára v lyžovaní, a prechod z Rakúskej strany, je to asi 40 kilometrov. Aj populárne Val Di Fiemme je ,,čo by si kameňom dohodil“, asi 38 kilometrov.

FOTO: Zorientovať sa medzi jednotlivými zjazdovkami vám pomôžu mapky, ale aj veľké tabule

Nenechajte sa však zmiasť malým počtom kilometrov. Cestovať medzi trojtisícovými horskými masívmi si niekedy vyžaduje viac času než by ste si mysleli. Cesty často vedú úzkymi trasami či mnohým serpetínami. Na Marmoládu trvá cesta niečo cez pol hodinu, z Cortiny je to viac než hodinka a rovnako trvá cesta do Moeny vo Val Di Fiemme.

FOTO: Drevené reštaurácie a bary nájdete takmer  na každom svahu. Mnohé ponúkajú prekrásne výhľady na okolitú prírodu

Lyžiarske stredisko SKI Civetta združuje viacero stredísk. Okrem Alleghe je to Selva di Cadore, Palafavera a Zoldo Aldo.

Celkovo si môžete vychutnať asi 80 kilometrov zjazdoviek, ktoré mnohé vedú panenskou prírodou a vôbec nemáte pocit, že sa nachádza v rušnom stredisku. Na zjazdovkách si prídu na svoje začiatočníci, deti aj skúsení lyžiari.

FOTO: Na svoje si prídu milovníci freeridu a skialpovania

Veľké domy v Alleghe domáci postupne prerábajú na penzióny a rodinné hotelíky, ktoré stále dýchajú zašlými časmi, cítiť z nich minulosť akoby ste sa stále nachádzali v 50-tych rokoch minulého storočia. Renovujú drevo, opravujú kameň, z ktorých sú domy postavené, modernizujú sociálne zariadenia a zlepšujú gastronómiu.

V Allehghe nehrozí žiadne ,,šopingovanie”. Nachádzajú sa tam asi jedny potraviny a zopár obchodíkov so športovým oblečením.

Medzi personálom okrem talianov často stretnete aj maďarsky, rumunsky či ukrajinsky hovoriacich. Nechýbajú medzi nimi aj Slováci.

FOTO: Zjazdovky ponúkajú nádherné pohľady na prírodu

Talianske svahy sú plné barov a reštaurácii. Počas slnečných dní sa môžete vyhrievať vonku na terasách, užívať si pohodičku. V prípade horšieho počasia sa tam určite zahrejte. V mnohých nechýbajú kachle a krby, v ktorých horí oheň a dotvárajú príjemnú atmosféru.

FOTO: Reštaurácie sú drevené, kombinované s kameňom. Ponúkajú príjemné posedenie, pohodu a relax

Okrem tradičnej pizze a cestovín na mnohé spôsoby si vychutnáte aj paniny (zapekaná žemľa so syrom a mäsom či grilovanou zeleninou). Môžete si objednať aj ,,guláš“ – evidentne ponuku prispôsobili zahraničným turistom, a na svahoch veľmi obľúbené hranolky či hamburgery. Netuším prečo. Ľudia asi majú pocit, že ťažké jedlo im pomôže stráviť pobyt na vzduchu a pohyb :-)) Nechýbajú ani rôzne sladké koláčiky.

FOTO: Touto zjazdovkou, ktorá je dlhá cez tri kilometre, sa dostane do dedinky Selva di Cadore

Z nápojov je stále a vždy obľúbené pivo, v taliansku je chutné. Nie som odborník na pivo, ale dáva si ho veľa ľudí, je to predsa nápoj, ktorý nielen zaženie smäd, ale dodá telu aj nejaké tie stopové prvky. Samozrejme, nesmie chýbať tradičný taliansky nápoj Bombardíno – sladký teplý vaječný likér s pridaním nejakého ďalšieho alkoholu, whisky alebo rumu a šľahačky, a Aperol, ktorý má sýtu oranžovú farbu. Pridáva sa doň šumivé víno Proseco, sóda, ľad a plátok pomaranča.

FOTO: Cesta takmer panenskou prírodou do Aldo Zoldo, kde sa nachádzajú skvelé zjazdovky pre začiatočníkov aj pokročilých

Bombardíno a Aperol nechýbajú v žiadnom bare na svahu. Oba tieto obľúbené nápoje už nájdete aj v baroch na Slovenských zjazdovkách.

Za veľkú pizzu na svahoch zaplatíte asi 9 eur, lacnejšie sú cestoviny a paniny. Malé – pikolo pivo stojí 2,50 eurá, čaj a káva 2 eurá, bombardíno 3,5 – 4,00 eurá, aperol 4 eurá.

Do Alleghe alebo akéhokoľvek iného lyžiarského strediska sa dostane asi po desiatich hodinách jazdy autobusom, o dve hodiny menej autom. Stuhnuté kĺby a nekonečne vlečúci sa čas v dopravnom prostriedku vám rozhodne vynahradí skutočnosť, že lyžovačka bude stáť za to.

FOTO: Trojkilometrová zjazdovka do Selva di Cadore, červená zjazdovka je na kúsku vychádzková – modrá

Z Bratislavy do Alleghe sa vydáte smerom na Graz a Villach. Potom sa cesta rozdvojuje a môžete sa rozhodnúť pre dve cesty na Udine a na Lienz. AK idete autobusom, nasmerujete si to na Udine, nepôjdete však priamo do mesta, pár kilometrov nad ním si to nasmerujete na Belluno.

Druhá trasa na Lienz je kratšia a vedie cez horský priesmyk v dvojtisícmetrov nadmorskej výške, ktorým prídete do Cortiny. Tadiaľ môžete ísť len autom, pretože ide o prudké serpentíny, ktoré by autobus nevytočil. Pokiaľ trpíte cestovateľskými zdravotnými ťažkosťami, priesmyku sa vyhnite tiež.

FOTO: Aldo Zoldo, pohľad zo zjazdovky, z parkoviska  je to na svah len na ,,skok”

Taliani sú veľmi pohostinní, príjemní a rodinne založení ľudia. Často sa stretávajú pri večeriach, ktoré začínajú neskoro asi o ôsmej hodine večer a nezriedka trvajú do polnoci. Taliani majú niekoľko chodov, začínajú zeleninovými šalátmi, vyberáte si zo všetkých druhov zeleniny. Namiešate si ich podľa chuti.

Ako predjedlo majú taliani cestoviny – pasta. Polievkam veľmi neholdujú a ani ich nevedia pripravovať. Druhé jedlo býva vždy nejaké mäso alebo ryba. Ako prílohu podávajú zemiaky alebo polentu (kukuričná kaša).

FOTO: Priamo z Allehge sa  na vrchol dostane dvoma kabínkami, v údolnej stanici musíte prestúpiť. Odtiaľto si už zvolíte smer, či chcete ísť do Selva di Cadore alebo na opačnú stranu Palafavera alebo Aldo Zoldo

Jedlo nemôže existovať bez ,,parmedžána“ – na jemno nestrúhaného syra, ktorým si dochucujú každé jedlo, dokonca aj polievku, ak ju uvaria.

Výborná lyžovačka je tam ešte aj v marci či apríli. Tento rok tam bolo na konci marca ešte asi dva metre snehu. Celá príroda bola krásne zasnežená. Spod bielej periny vytŕčali len mohutné skalnaté hory. Zjazdovky skvelé upravené po celý deň.

FOTO: Talianske dolomity sú známe tým, že je tam vždy záruka pekného slnečného počasia. Ak aj jeden deň je zamračené, určite sa ďalší deň objaví slnko a modrá obloha.

Talianske dolomity sú známe tým, že je tam vždy záruka pekného slnečného počasia. Ak aj jeden deň je zamračené, určite sa ďalší deň objaví slnko a modrá obloha. Nikdy sa vám nemôže stať, aby ste za tých pár dni, ktoré tam strávite mali celý čas škaredé počasie. Skôr je to naopak. Celý pobyt je jednoducho prekrásne.

Nikdy tam nezažijete rady na lanovku či sedačku. Viac ľudí pokope stretnete len v reštauráciach a baroch, vtedy zistíte, že stredisko nie je prázdne.

Dolomity sú súčasťou Álp, vznikli na zvyškoch korálových útesov, začo vďačia zvláštnemu ružovo-žltému sfarbeniu. Na ich územín nájde hneď niekoľko lyžiarskych stredísk, z ktorých najznámejšie sú Madonna di Campiglio, Cortina D´Ampezzo, Val Di Fiemme alebo Val Gardena.

Zlatica Beňová

foto: autorka

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť