Čínsku medicínu a akupunktúru vyhľadáva čoraz viac pacientov

Postavenie akupunktúry je dobre známe v liečbe bolestivých stavov a niektorých neurologických ochorení. Čínska medicína tak v dnešnej dobe nadobúda stále lepšie postavenie v systéme starostlivosti o pacienta.

FOTO: Akupunktúra pomáha  v liečbe bolestivých stavov a niektorých neurologických ochorení

 

 

,,Stretávame s uznaním, ale aj odmietaním tohoto systému a vo všeobecnosti ju považujeme iba za akúsi alternatívnu formu medicíny,“ povedala Alžbeta Sivá, hovorkyňa spoločnosti AGEL SK, ktorá spravuje viaceré nemocnice. V krajinách Ázie je podľa nej čínska medicína etablovaná do primárnej starostlivosti o pacienta, ako rovnocenná metóda liečby niektorých ochorení.

Aj v západných krajinách sa čoraz viac využívajú tieto metódy v starostlivosti o pacienta na viacerých úrovniach.

 

Dobre známe je napríklad postavenie akupunktúry v liečbe bolestivých stavov a niektorých neurologických ochorení. Menej známe sú už metódy ako je bylinná liečba, prípadne zdravotné cvičenia, ktoré sú v Ázii bežnou súčasťou zdravotnej starostlivosti,“ uviedol MUDr. Boris Ivanič, ktorý študoval tri roky tradičnú čínsku medicínu na Taiwane. V Pekingu sa zúčastnil na workshope o možnostiach integrácie tradičnej medicíny s medicínou západného typu, ktorý usporiadala China medical academy of science.

 

 

 

 

 

Prísne vedecké kritériá zaisťuje Čínska Akadémia vied a konkrétne jej časť zaoberajúca sa čínskými lekárskymi vedami. Odtiaľ pochádza aj nositeľka Nobelovej ceny za medicínu z roku 2015 profesorka Tchu Jou-jou, ktorá objavila jeden z prostriedkov na liečbu malárie, práve vďaka výskumu tradičnej medicíny,“ dopĺňa Ivanič.

 

V samotnej Číne je 3732 nemocníc tradičnej čínskej medicíny, ktoré sa zameriavajú na liečenie aj výskum radu chorôb pomocou metód čínskej medicíny.

 

Myslím, že nastal čas, aby sme prestali vnímať tieto postupy ako ohrozenie nášho zažívacieho systému, ale pokúsili sa integrovať to, čo je efektívne do starostlivosti o pacienta a hlavne využiť tie obrovské možnosti preventívneho pôsobenia tradičnej medicíny,“ dodáva v závere lekár.

 

 

 

Zaujímavým prvkom v prevencii zdravia sú čínske tradičné cvičenia, ktoré sú populárne nielen v Číne. Napríklad Taijiquan, čo bolo pôvodne bojové umenie, sa vyznačuje pomalými pohybmi spojenými s hlbokým dýchaním a symetrickým zaťažovaním kĺbov a svalov. Existujú početné výskumy o jeho vplyve na ochorenie pohybového aparátu, zlepšovanie kognitívnych funkcií u seniorov a pod.

 

 

 

FOTO: Lekári z celého sveta prichádzajú za čínskou medicínou priamo do Pekingu

 

AGEL Clinic je špecializovaná nemocnica v Bratislave so zameraním na ochorenia pohybového ústrojenstva, športovú medicínu, jednodňovú chirurgiu a mnoho ďalších špecializovaných odborov.

 

Ilustračné foto: www.freedigitalphotos.net

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť