Antibiotika užívajte rozumne

Slovenská republika patrí v rámci Európskej únie ku krajinám s najvyššou spotrebou antibiotík. Najvážnejším dôsledkom nadužívania antibiotík je vznik rezistentných baktérií, ktoré dokážu skomplikovať liečbu závažných ochorení. 

 

id-100362975

 

 

V súčasnosti sa odhaduje, že bakteriálne infekcie odolné voči liekom, spôsobia každoročne v EÚ najmenej 25 000 úmrtí pacientov. Dodatočné náklady na zdravotnú starostlivosť si vyžiadajú 1,5 miliardy eur. Ak situáciu nezačneme urýchlene riešiť, čísla budú v ďalších rokoch dramaticky stúpať a antibiotiká prestanú zachraňovať životy.

 

 

Antibiotiká patria u nás medzi najčastejšie predpisované lieky. V minulom roku (2015) sa na Slovensku spotrebovalo 6 miliónov balení, keď 80 % antibiotík predpísali ambulantní lekári a 20 % nemocnice.

 

Čo sú antibiotiká

Antibiotiká sú lieky, ktoré ničia baktérie, alebo bránia ich rastu, a tým liečia infekcie. Ide o lieky, ktoré sú určené výhradne na bakteriálne infekcie. Väčšina, až 80 % infekcií dýchacieho traktu, je však vírusového pôvodu, a liečba antibiotikami preto neprináša chorému žiadny účinok. Naopak, ak sú antibiotiká predpisované nesprávne, organizmu škodia. Jeden z účinných nástrojov lekárov pri rozpoznávaní typu infekcie je test hladiny C-reaktívneho proteínu (CRP). 

 

crp-obsah-sk

 

„ATB sú vzácne lieky, ktoré musíme používať s rozumom. Ak nemáme k dispozícii laboratórne výsledky, odlišujúce vírusovú od bakteriálnej infekcie, potom je predpisovanie antibiotík len hádanie,” hovorí MUDr. Jana Bendová zo Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

 

Rezistencia na antibiotiká vzniká ako dôsledok nesprávnej a nadmernej konzumácie antibiotík. Citlivé baktérie sú antibiotikami usmrtené, avšak rezistentné baktérie – aj napriek podávaniu antibiotík – v organizme ďalej rastú a množia sa. 

 

 

Antibiotiká sú lieky určené  výhradne na bakteriálne infekcie, nie na vírusové ochorenia, ako je chrípka. Ich užívanie pri vírusovom ochorení, je neúčinné ba dokonca až škodlivé. Zbytočným užívaním antibiotík sa zvyšuje rezistencia baktérií, ktoré môžu skomplikovať liečbu závažných ochorení. Antibiotiká usmrtia len citlivé baktérie, rezistentné baktérie v organizme ďalej rastú a množia sa. Preto antibiotiká užívajte obozretne – iba v prípade ak  ich predpíše lekár a užívať treba celú predpísanú dávku, a to aj napriek tomu, že sa už cítite lepšie.

 

aplikacia_04

aplikace_06

 

aplikace_07    aplikacia_10

 

Rozpoznať, či bude potrebné navštíviť lekára, aby Vám predpísal antibiotiká, pomáha aj domáci test CRP, který bežne zakúpite v lekárni. V jednom balení sú testy dva, takže je možné meranie po 24 hodinách zopakovať a overiť si, či je bcrp-box-skakteriálna infekcia na ústupe alebo sa zväčšuje.

 

Vďaka nastaviteľnej hĺbke vpichu ihly možno CRP test využiť nielen na overenie zdravotného stavu dospelých, ale aj detí. Odporúčaná maloobchodná cena za jedno balenie je 10,90 eur.

 

 

 

Viac informácií vrátane inštruktážneho videa nájdete na stránke www.crptesty.sk

 

 

Internetová stránka Život bez antibiotík

Skúsenosti z vyspelých krajín ukazujú, že cielená analýza a edukácia odbornej aj laickej verejnosti dokáže meniť postoje ľudí v súvislosti s používaním antibiotík. Aj preto sa občianske združenie SLOVENSKÝ PACIENT, ktoré v roku 2014 vytvorilo internetovú stránku www.zivotbezantibiotik.sk, problematike antibiotickej rezistencie dlhodobo venuje. Do rámca témy „antibiotiká“ pritom patria aj ďalšie aktivity, ako každoročná organizácia kampane Týždňa zvyšovania povedomia o antibiotikách, laické prieskumy medzi pacientmi, či komunikácia s lekármi o problematike AMR. Združenie vytvára priestor aj na diskusiu s príslušnými orgánmi štátnej správy.

 

„Ak nie sú antibiotiká predpísané a užívané správne, tak viac škodia, ako zlepšujú zdravie. Udržanie účinnosti antibiotík, a to aj pre ďalšie generácie, je úlohou nás všetkých,“ zdôrazňuje predseda združenia Radoslav Herda.

 

 

 

Štyri rady, ako správne užívať antibiotiká

  • Antibiotiká užívajte iba v prípade, že vám ich predpíše lekár.
  • Vždy doužívajte celú predpísanú dávku, a to aj vtedy, keď sa už cítite lepšie.
  • Nikdy neužívajte nespotrebované antibiotiká.
  • Nikdy sa s druhými ľuďmi nedeľte o antibiotiká.
  • Správnym užívaním antibiotík znižujete možnosť, že vám nabudúce nezaberú.

Podrobnejšie informácie o problematike nájdete na www.slovenskypacient.sk awww.zivotbezantibiotik.sk.

 

Ilustračné foto: www.freedigitalphotos.net

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť