Ako posilniť svoje zdravie na pracovisku? Vetrajte a umývajte si ruky
V kanceláriách na nás číha množstvo vírusov. Ako sa vyhnúť ochoreniu?
Za celý život strávi človek v práci priemerne 90-tisíc hodín. Uzavreté pracovisko s množstvom ľudí nevedome šíria baktérie. Prevencia rozhodne nie je náročná, stačí si len dávať pozor.
„Chrániť sa vieme napríklad častým vetraním miestnosti, umývaním rúk či dezinfekciou povrchov, ako sú kľučky, počítačová klávesnica a displej telefónu,“. radí všeobecná lekárka pre dospelých, MUDr. Katarína Tesárová.
Obedná prestávka sa podľa nej dá zase využiť na krátky pobyt mimo pracoviska.
Prečo sú chladné dni náročné pre imunitný systém?
„Počas zimy máme málo pohybu na čerstvom vzduchu a vyskytujeme sa prevažne v priestore plnom ľudí, kde je veľa mikroorganizmov,“ hovorí Tesárová.
Jeme aj menej čerstvého ovocia a zeleniny, čím môže dochádzať k deficitu vitamínu C.
Vo všeobecnosti je menej slnka, čo zase spôsobuje nedostatok vitamínu D. Časté užívanie antibiotík taktiež sekundárne znižuje schopnosť imunity brániť sa.
Zima zapríčiňuje aj sťahovanie ciev a keďže chrípkové vírusy lepšie prežívajú v chladnom počasí, je pre rinovírusy, ktoré majú na svedomí nachladnutie, omnoho jednoduchšie napadnúť nás.
Pokiaľ máme oslabenú imunitu, organizmus sa nedokáže efektívne brániť. Faktom je, že približne každý tretí človek trpí určitou poruchou imunitného systému. Až 60 % z nich má alergie.
Imunita chráni organizmus
„Vďaka sile imunity sa dokáže náš organizmus brániť voči patogénom a iným choroboplodným zárodkom, ktoré sa nachádzajú všade okolo nás,“ vysvetľuje odborník na imunitu Ing. Adrián Doboly zo spoločnosti Natures.
Imunitný systém sa podľa neho skladá z orgánov, buniek a chemikálií, ktoré harmonicky spolupracujú, vďaka čomu vedia včas vypozorovať a zasiahnuť, keď je organizmus ohrozený.
Ako posilniť imunitu?
Riešenie sa ukrýva práve v tom, čoho máme v zime nedostatok. Podľa lekárky Tesárovej je dôležitý dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu, príjem vitamínov najmä zo stravy a pravidelné športovanie minimálne dvakrát do týždňa.
„K posilneniu imunity si pomôžeme aj otužovaním. Treba začať postupne, pomalými krokmi, ideálne na jar. Dôležité je pokračovať v sústavných aktivitách ako sprchovanie studenou vodou, pohyb vonku za každého počasia, nosiť menej vrstiev oblečenia a podobne,“ dodáva.
Efekt môžeme očakávať aj od doplnkov výživy na podporu imunity. Medzi známe doplnky patria tie s obsahom beta glukánu extrahovaného z čerstvej hlivy ustricovej.
Ilustračné foto: pixabay.com
Najnovšie komentáre