Ako odstrániť tetovanie, dá sa to?

 

Odstraňovanie tetovania je nákladnejšia, bolestivejšia aj časovo náročnejšia záležitosť ako jeho nadobudnutie. Rozhodne sa ho nedá zbaviť za dva mesiace a môže to trvať aj dva roky. Nové možnosti prinášajú lasery.

Časy sa zmenili a tetovanie nie je už iba pre námorníkov, trestancov či rebelov, tiež jeho odstránenie je vďaka pokroku medicíny o čosi nádejnejšie ako pred rokmi. „Estetická medicína napreduje aj v tejto oblasti,“ vysvetľuje dermatovenerologička MUDr. Adriana Tomeková, primárka kliniky Tomar. „Je to aj preto, že tetovať sa dáva čoraz viac mladých ľudí, ktorých názor na ozdobu na koži sa časom zmení a chcú sa jej zbaviť. Dnes sú populárne najmä Q lasery, ktoré v sebe kombinujú dva druhy laserov, a to NdYag a KTP.“

TETOVANIE

“Lasery rozbíjajú pigment na malinké mikročiastočky, ktoré sú potom z pokožky odstránené vďaka fungovaniu imunitného systému.“

Na odstránenie tetovanie budete potrebovať poriadnu dávku trpezlivosti, času, schopnosti znášať bolesť a aj slušnú kôpku peňazí. „Napriek pokroku medicíny stále platí, že odstraňovanie tetovania je nákladnejšia, bolestivejšia aj časovo náročnejšia záležitosť ako jeho nadobudnutie,“ upozorňuje doktorka Tomeková.

Tetovania sa podľa nej nedá zbaviť za dva mesiace, môže to trvať aj dva roky. Časový odstup medzi jednotlivými ošetreniami musí byť šesť až osem týždňov a na odstránenie jedného tetovania treba od päť do desať sedení, niekedy aj viac.

Ideálny čas na odstránenie kerky neexistuje, pretože ide o dlhodobý proces a v každom období treba ranu chrániť pred infekciami a slnečným žiarením. Určite sa pritom treba obrátiť na lekára, ideálne na dermatológa, ktorý vie o koži najviac, prípadne na chirurga.

„Po zákroku vznikajú na ošetrovanom mieste chrastičky a začervenania, v prípade použitia starších typov laserov je aj vysoká pravdepodobnosť tvorby jaziev. Tie môžu vzniknúť aj po ošetrení najnovšou generáciou laserov, ale vo výrazne menších percentách. Ide o mierne invazívny zákrok, ktorý vždy lepšie toleruje mladšia a elastickejšia pokožka,“ upozorňuje lekárka.

O konečnom výsledku odstraňovania tetovania rozhoduje nielen typ lasera použitý pri zákroku, ale aj farby, ktoré dostali druhý domov v koži človeka. Najviac farieb odstraňuje Q laser, na malé čiastočky dokáže rozbiť čiernu, hnedú, modrú, zelenú, červenú aj žltú farbu. Iné lasery odstraňujú predovšetkým tmavé farby – napríklad čiernu a zelenú.

„Najťažšie sa odstraňujú svetlé farby, ako sú žltá alebo červená. Každá časť pokožky tela reaguje na laserové odstránenie tetovania individuálne a treba dodať, že stopercentne odstraňujúci efekt neexistuje. Tetovanie síce nebude viditeľné na prvý pohľad, ale môže jemne presvitať cez kožu,“ dopĺňa Tomeková.

Veľmi dôležitá je starostlivosť o kožu, ktorá dostala zabrať

V tomto smere sa dobre osvedčili prípravky obsahujúce beta glucan. Konkrétne beta-1,3/1,6-D-glucan, ktorý je vhodný aj pre citlivú a problematickú pokožku, podporuje kvalitné a rýchle hojenie rán, vplýva na tvorbu kožného tkaniva, čím znižuje riziko vzniku hlbokých a výrazných jaziev a zároveň chráni postihnuté miesto pred ďalším poškodením, napríklad čistiacimi prostriedkami, slnečným žiarením či dokonca pri rádioterapii. Naším tipom je Beta Glucan gél od slovenského výrobcu Natures. Pomôže zahojiť ranu po tetovaní, nech ste ho nadobudli kdekoľvek vo svete.

Pri odstraňovaní tetovania treba rátať:

  • s miernou bolestivosťou počas a niekedy aj po zákroku

  • s tým, že to bude trvať 6 mesiacov až 2 roky

  • stopercentný efekt sa dosiahnuť nedá, tetovanie môže presvitať cez pokožku

  • s rizikom vzniku jaziev a hyperpigmentových fľakov, ktoré sa dajú znížiť využitím najnovšej generácie laserov u dermatológa v kombinácii s dobrou starostlivosťou o postihnutú kožu

  • s alergickou reakciou

  • s kontrolami u lekára

Ilustračné foto:

http://www.freedigitalphotos.net/

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť