Ako sa vyrábajú sklené vianočné ozdoby

Navštívili sme malú rodinnú fabričku na pomedzí Čiech a Moravy v prekrásnom kraji Vysočina, ktorá si zachováva tradičnú výrobu ručne fúkaných a maľovaných ozdôb.  

FOTO: Pozreli sme sa, ako sa ručne vyrábajú vianočné ozdoby a sami sme si vyskúšali, ako sa taká guľa maľuje.

Malá rodinná fabrička na sklenené ozdoby, ktorej výrobky tento rok budú zdobiť aj Vianočný stromček v Európskom parlamente v Bruseli, patrí manželom Petrovi a Kataríne Šrámkovým.

Výrobňa sa nachádza v malebnej v dedinke Mrákotín a jej časti Oflenda v okrese Chrudim. Je to približne hodina a pol cesty od Brna.

Všetky ozdoby tu vyrábajú tradičným spôsobom: ručne jednu po druhej. Aj keď sa vám zdá, že sú ozdoby rovnaké, každú jednu vytvorili ruky fúkača a potom aj šikovnej kresliarky. 

Výrobný proces začína spracovaním skla

Základnou surovinou na výrobu ozdôb sú sklenené tyče. „Tie si nevieme sami vyrobiť, dovážame ich z Nemecka,“ vysvetľuje Vlaďka Jelínková, ktorá nás sprevádzala celým výrobným procesom.  

FOTO: Základnou surovinou na výrobu ozdôb sú sklenené tyče

Tyče sa podľa nej potom opracovávajú tým, že sa nahrejú a vyfúkne sa z nich guľa. „Je na šikovnosti fúkača, aby presne vedel, ako dlho má zahrievať sklo a ako dlho musí  fúkať, aby dostal guľu na presnú veľkosť aj hrúbku s rozdielom jeden milimeter,“ vysvetľuje 

FOTO: Sklo sa nahrieva nad plameňom a v tej správnej chvíli sa vyfúkne guľa

Každá jedna guľa sa podľa nej musí urobiť na jeden nádych. „Je na fukačovi, aby si ho vedel správne používať, druhý pokus v tomto prípade neexistuje,“ hovorí s tým, že trvá približne rok alebo až rok a pol, kým fúkač získa prax.

Striebrením získa guľa neprehľadný vzhľad

Vytvorená sklenená guľa ďalej pokračuje na ďalší proces a tým je striebrenie. Guľa získa neprehľadný vzhľad. Tento krok sa môže vynechať. V takom prípade sú gule priesvitné. „Tie si čím ďalej tým viac taktiež získavajú na popularite,“ hovorí Jelínková.

FOTO: Strieborné gule potom prechádzajú do lakovne

Aj tento krok má svoj vlastný technologický postup. Guľa sa najskôr opláchne vo vode, potom sa do nej dá tekutina so striebrom, niekoľkokrát sa ponorí do kade s teplou vodou a potrasie sa, aby sa striebro primerane rozmiestnilo po guli. Z gule sa nakoniec vyleje zvyšková voda, opláchne sa a postaví na stojan.

Farbenie alebo lakovňa

Takto postriebrené gule sa maľujú. Guľa sa ponorí do príslušnej farby, nastokne sa na stojan a posunie sa do sušičky na 45 minút. Potom sa ukladajú na stojany a sú pripravené na kreslenie, zdobenie.

Základnú kolekciu tvoria ozdoby v dvanástich farbách. Okrem gulí sa vyrábajú, napríklad aj srdiečka, šišky, slzičky, zvončeky či hviezdičky… Každý produkt má svoje číslo.

Ozdobovanie

Jeden výrobok za druhým potrebujú svoje ozdoby. Kvetinky, lístočky, linky, bodky, čiary… Pracuje sa ručne s lepidlom a štetcom.

FOTO: Všetky ozdoby sa maľujú ručne

„Dekorácie si vymýšľajú samotné maliarky. Všetky ozdoby maľuje päť pracovníčok, celý rok aj soboty,“ pokračuje Vlaďka Jelínková s tým, že každá jedna ozdoba je ručnou prácou…

Kahuri – exotické motívy

„Našou pýchou sú kahuri. Tento spôsob tiež vymysleli naše pracovníčky,“ dodáva.

Ide o viackrokový postup maľovania. Najskôr sa celá séria, napríklad 120 kusov, zafarbí na žlto, potom sa vráti na začiatok a pridáva sa ďalšia farba, napríklad rúžová.

FOTO: Ozdobný efekt KAHURI – nikdy nenájdete dve rovnaké ozdoby

„Keď maliarka dokončí, opäť sa vráti na začiatok.  Potom sa ponorí do rúžového porcelánu a vráti sa naspäť. Nová farba, ktorá tečie spúšťa alebo berie so sebou už nanesenú farbu, výsledný je efekt kahuri,“ vysvetľuje Jelínková. Preto nikdy nenájdete rovnakú ozdobu.

Celoročné ozdoby

„Naša výroba je celoročná, nie je to sezónna práca,“ poznamenáva Vlaďka Jelínková. Po Vianociach pripravujú srdiečka na Valentína, na Veľkonočné sviatky zas vajíčka, vtáčiky a podobne.

FOTO: Ozdobná guľa Lúčna lúka stojí 550 korún, čo je cca 22 eur.

„Momentálne veľmi populárna séria sú kvetiny z lúky. Ide o celoročné vyrábané aj predávané ozdoby. Máme ich šesť druhov a hovoríme im lúčna lúka,“ dodáva.

TOP GUĽA v secesnom štýle

Secesne vitráže lipa – je názov gule, ktorú tvoria vitráže s lipovými lístkami. Tieto budú zdobiť vianočný stromček v európskom parlamente.

„Do konca roka je predsedníckou krajinou Európskeho parlamentu Česká republika, vianočný stromček bude zo Žďárskych vrchov a naša firma dodáva ozdoby,“ vysvetľuje Jelínková.

.FOTO: Tieto GULE budú zdobiť vianočný stromček v európskom parlamente

Prečo secesná dekorácia?

Vlaďka Jelínková vysvetľuje, že témou tohtoročného zadania bolo: čo dala Európa svetu, tak preto secesia a secesné vianočné gule. „Dekoráciu na gule vymysleli naše dievčatá podľa kníh o secesii,“ vysvetľuje s tým, prečo ide práve o secesné ozdoby.

Na guliach sú motívy lipových lístkov.

Takúto guľu si môžete kúpiť aj v eshope: Vianočná ozdoba Secesia – farebná vitráž lipa. Jeden kus stojí 3-tisíc českých korún, čo je cca 120 eur. Priemer gule je 12 centimetrov.

FOTO: Jedna takáto ozdoba stojí 3000 českých korún, čo je cca 120 eur

Jednu guľu kresliarka maľuje 4 až 5 hodín

Najskôr sa nakreslia kontúry na jednom pláte, ktorý tvorí 120 kusov. Potom sa vrátite na začiatok a červenou farbou vyplníte jednotlivé lístočky, ktoré by mali byť červené. Potom kreslička vyfarbí políčka ďalšou farbou, napríklad zelenou. A potom nasleduje modrá farba. Jednu guľu kresliarka maľuje 4 až 5 hodín.

Zo sekcie SECESIA sú k dispozícií aj iné, lacnejšie druhy vianočných ozdôb. Jednu guľu môžete dostať za približne 400 či 450 českých korún (16-18 eur).

Ozdoby na želanie

Pokiaľ máte nejakú výnimočnú udalosť (svadbu, narodeniny, firemnú udalosť), môžete si navrhnúť vlastnú kolekciu ozdôb s firemnými logami, menami pre členov rodiny, venovaním…

FOTO: Môžete si navrhnúť aj vlastnú kolekciu ozdôb, napríklad s firemným logom

Môžete tiež absolvovať aj exkurziu po výrobe, namaľovať si vlastnú guľu. Treba sa však dopredu ohlásiť. „Mávame tu rôzne skupiny: celé rodiny, deti zo škôl, a keďže máme obmedzené kapacity, chceme uspokojiť všetkých záujemcov,“ dodáva Jelínková.

ZAUJÍMAVOSŤ: Republikový rekord vo výrobe labutí

„Oslovili sme komisára z múzea kuriozít a rekordov z Pelhřimova, aby sa prišiel pozrieť na náš počet labutí. Mali sme ich 2022, boli v 167 druhoch farieb, splnili sme tak republikový rekord, čo sa týka v počte ručne maľovaných a fúkaných  labutí,“ poznamenáva.

FOTO: Perie na labutiach pochádza z exotického vtáka Marabu

Perie na labutiach nie je umelé, je to zo živého exotického vtáka Marabu. Ide o typ bociana, ktorý žije v Afrike a Ázii. Vták prirodzene zhadzuje svoje perie, tieto sa zbierajú a potom sa dostanú aj do Česka.

Festival labutí. Firma s tradičnými remeslami organizuje aj festival labutí od 1. do 9. júla. „V blízkosti máme rybník, ten sme vyzdobili nafukovacími bielym labuťami. Pozvali sme verejnosť, ktorá si tu mohla prísť oddýchnuť,“ hovorí.

VLASTNÁ VIANOČŇA GUĽA

Ozdoby si môžete prísť kúpiť osobne, aj sami si ju namaľovať a odniesť. Prípadne si objednať cez internet. Posielajú zásielky aj na Slovensko. www.koulier.cz

FOTO: Okrem exkurzie po výrobni si môžete sami vymaľovať jednu ozdobu

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť