V transplantáciach sa zlepšujeme
Až 259 ľudských životov sa podarilo zachrániť v minulom roku na Slovensku vďaka darcovstvu a transplantácií orgánov.
Uplynulý rok patril z hľadiska počtu transplantácií orgánov medzi najúspešnejšie, vďaka čomu sa Slovensko v transplantačnej aktivite zaradilo medzi vyspelé krajiny ako Taliansko, Dánsko či Nemecko.
V celkovom rebríčku z krajín EÚ si polepšilo svoju pozíciu o sedem priečok a nachádza sa v prvej pätnástke najaktívnejších krajín.
Na Slovensku sa v roku 2019 podarilo transplantovať orgán až 259 pacientom. Systematická práca v oblasti identifikácie darcov tak posunula Slovensko na 15. miesto v rebríčku úspešnosti orgánových transplantácií medzi krajinami EÚ. Slovensko si tak vylepšilo svoju pozíciu o sedem miest.
Do manažmentu darcovstva tento rok zasiahla pandémia
Rok 2020 je v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 problematickým pre odberovú a transplantačnú aktivitu v celosvetovom rozmere, pretože pandémia významne negatívne zasiahla do manažmentu darcov na intenzivistických pracoviskách v dôsledku epidemiologických opatrení.
„Pandémia koronavírusu zasiahla aj do výberu vhodných pacientov na transplantáciu orgánu, keďže ide o špecifickú skupinu pacientov vnímavejších na infekcie, teda aj na vírus SARS COV-2. Situáciu komplikujú aj karanténne opatrenia a nutnosť prispôsobovať prevádzku v transplantačných centrách epidemiologickej situácii príslušných nemocníc a regiónu,“ vysvetľuje doc. MUDr. Zuzana Žilinská, hlavná odborníčka MZ SR pre orgánové transplantácie.
Každý deň zomiera 12 pacientov v dôsledku toho, že sa nedožijú transplantácie
Téma darcovstva orgánov a orgánových transplantácií je veľmi aktuálna nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe, kde každý deň zomiera 12 pacientov v dôsledku toho, že sa nedožijú transplantácie.
Na Slovensku máme plne funkčný transplantačný program pre obličky, srdce a pečeň. Program transplantácií pankreasu je pripravený v Banskej Bystrici. Transplantácie pľúc podstupujú slovenskí pacienti vo Fakultnej nemocnici v Motole v Českej republike.
„Slovenská transplantologická spoločnosť verí, že celospoločenským zodpovedným prístupom sa podarí udržať odberový a transplantačný program na Slovensku aktívny aj počas druhej vlny pandémie ochorenia COVID-19, aby pacienti odkázaní na transplantáciu životne dôležitého orgánu nezomierali pre nedostupnosť orgánov,“ hovorí MUDr. Ľuboslav Beňa, prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti.
O kampani Sedem životov
Na Slovensku už päť rokov prebieha kampaň Sedem životov, v rámci ktorej sa Slovenská transplantologická spoločnosť snaží vzdelávať verejnosť o téme darcovstva a transplantácii orgánov.
Jeden darca môže darovaním orgánov ako napríklad srdce, pľúca, obličky, pečeň či pankreas zachrániť život až siedmim ľuďom.
Na orgánovú transplantáciu čaká na Slovensku stále viac ako tristo pacientov, ktorých život závisí od darcov orgánov.
Tohoročná kampaň má špecifický prívlastok Čiara života. Jej hlavným posolstvom je možnosť predĺžiť si čiaru života darovaním orgánu. V kampani vystupujú reálni pacienti, ktorí žijú vďaka transplantovanému orgánu.
Viac informácií ako aj všetky aktuálne štatistiky týkajúce sa odberového a transplantačného programu na Slovensku sú k dispozícií na webovej stránke www.sedemzivotov.sk.
Ilustračné foto: pixabay.com
Najnovšie komentáre