Iba polovica pacientov dodržiava všetky liečebné odporúčania
Častým problémom je zabúdanie aj príliš veľa užívaných tabletiek denne.
Viac než polovica pacientov, ktorí trpia chronickými ochoreniami ako je cukrovka či vysoký krvný tlak, z času na čas neužijú liek, pretože zabudnú, cítia sa dobre alebo si myslia, že liek nepotrebujú.
Nedodržiavanie lekárskych pokynov však vedie k neúčinnosti liečby, čo môže viesť až k fatálnym následkom.
Adherencia alebo aj správne dodržiavanie liečby je spôsob, akým sa hodnotí spolupráca pacienta a jeho prístup k liečbe. Nízka adherencia alebo nezodpovedný prístup pacienta často vedie k pridruženiu ďalších zdravotných komplikácií či k zlyhaniu liečby.
———————————————————————————————–
Prieskum Ipsos, ktorý iniciovala TEVA Pharmaceuticals Slovakia, okrem adherencie – liečby pacientov s chronickými ochoreniami zisťoval, aj koľko tabliet v priemere pacienti užívajú či aké sú dôvody neužitia predpísaných liekov.
Z prieskumu vyplynulo, že až 53% respondentov niekedy svoje lieky neužije podľa odporúčaní a napríklad štvrtina pacientov s hypertenziou si pravidelne nekontroluje ani svoj krvný tlak.
„Liečba chronických civilizačných ochorení je zradná, najmä ak pacienti trpia viacerými ochoreniami naraz. Pacienti sa zo začiatku cítia dobre, nemajú žiadne zdravotné problémy, ak však nedodržiavajú lekárom predpísanú liečbu, vystavujú sa vážnym komplikáciám. K zvyšovaniu adherencie by pri užívaní viacerých liekov naraz, mohli prispieť fixné kombinácie liekov,“ vysvetľuje všeobecná lekárka, MUDr. Monika Palušková, PhD., MBA.
- Diabetes a s ním súvisiace ochorenia spočiatku nebolia a podľa prieskumu až 40% pacientov priznáva chyby pri užívaní liekov, obzvlášť, ak ich majú predpísaných veľa alebo nevidia okamžitý účinok lieku.
,,Zlá situácia je aj s dodržiavaním diétnych a režimových opatrení. Kľúčom na zlepšenie je osveta, edukácia, trvalé pripomínanie (napr. aplikáciou v mobile), ale aj finančná dostupnosť. Pacient si musí taktiež uvedomiť, že efektivita liečby záleží najmä na jeho zodpovednosti, disciplíne a spolupráci s lekárom,“ približuje diabetológ doc. MUDr. Emil Martinka, PhD.
———————————————————————————————–
Z prieskumu ďalej vyplýva, že iba 15% pacientov dodržiava všetky odporúčania, vrátane diétnych opatrení či pohybového režimu.
- V rámci spomínaných zmien životosprávy robí ľuďom najväčší problém obmedzenie tukov, sacharidov a soli.
- Dodržať zákaz fajčenia je náročné pre 19,2% opýtaných
- 18,5% respondentov označilo za namáhavú aj redukciu hmotnosti.
- Z hľadiska farmakoterapie, dodržuje liečebné odporúčania v priemere 60% pacientov.
Zlá adherencia je podľa prieskumu preukázaná aj u pacientov, ktorí užívajú viacero liekov naraz. Viac ako polovica pacientov užíva 1-3 lieky a takmer 30% pacientov užíva 5 a viac liekov.
Dôvody pacientov, pre ktoré vedome alebo nevedome lieky neužijú, sú rôzne.
- Viac než 75% pacientov lieky neužijú, pretože sa cítia dobre. Ďalších približne 70% opýtaných tvrdí, že lieky jednoducho užiť zabudnú.
Podľa lekárov by však k lepšiemu prístupu pacientov k liečbe, mohli prispieť aj edukačné materiály, osveta v médiách či nižšie doplatky za lieky.
Najnovšie komentáre