Rakovina, pri ktorej je pacient i lekár bezmocný

Rakovina pankreasu je mimoriadne zákerné ochorenie, ktoré sa väčšinou odhalí príliš neskoro, a až 95 % pacientov zomiera. Je to jediný typ rakoviny, ktorej úmrtnosť u oboch pohlaví stúpa. Skúsme spolu zvrátiť túto situáciu a venujme tejto téme pozornosť, akú si vyžaduje! – vyzýva pacientske občianske združenie Europacolon Slovensko.

 

ID-10090129

 

 

Podľahol jej aj Steve Jobs či Patrick Swayze. Rakovina pankreasu je 13. najčastejším zhubným ochorením, no pre zlú prognózu jej patrí vo vyspelých krajinách 4. miesto v počte úmrtí. Slovenská republika má jej druhý najvyšší výskyt aj úmrtnosť v Európe, v súčasnosti s ňou bojuje až do 800 našich pacientov. Je to málo poznané ochorenie, ktoré sa ťažko diagnostikuje i lieči.

 

Najčastejšie ťažkosti, ktoré človeka privedú k lekárovi, sú bolesti brucha, strata hmotnosti, svrbenie kože, nevoľnosť, žlté sfarbenie kože a očných bielok. Umiestnenie tumoru býva ťažko prístupné a nádor býva „schovaný“ za okolitými orgánmi. Doteraz sa nepodarilo identifikovať žiadne gény, biomarkery či nové zobrazovacie techniky, ktoré by diagnostiku zjednodušili, ani vyvinúť žiadny spoľahlivý skríningový test, ktorý by dokázal toto ochorenie správne a včas odhaliť. Preto býva rakovina pankreasu odhalená príliš neskoro, čo spolu s obmedzenými možnosťami liečby vedie k mimoriadne vysokej úmrtnosti. Len 1 z 20 pacientov s týmto ochorením môže očakávať, že sa dožije ďalších 5 rokov.

 

obrázok karcinom pankreas

 

Pokiaľ sa ochorenie podarí odhaliť vo včasnom štádiu, základom liečby je chirurgický zákrok s cieľom odstrániť celý nádor. Medzi ďalšie používané metódy patrí rádioterapia a chemoterapia, ich účinnosť pri rakovine pankreasu je však nedostatočná.

Pokrok v liečbe pokročilého metastatického karcinómu pankreasu chemoterapiou a predĺženie prežívania pacientov priniesla takzvaná nová moderná liečba – nanopartikulová technológia. Na Slovensku má v súčasnosti štatút registrovaného, nekategorizovaného lieku a pacienti ju môžu dostať len po mimoriadnom schválení zdravotnou poisťovňou. Rovnako je na Slovensku registrovaná, no nekategorizovaná cielená liečba, ktorá pôsobí na rastový faktor EGFR, ktorá je rovnako dostupná len na výnimku zdravotných poisťovní.

 

 

logo europacolon_slovakia

 

Združenie Europacolon Slovensko sa po dlhoročných skúsenostiach v boji proti rakovine hrubého čreva a pomoci onkologickým pacientom rozhodlo pomôcť informovať aj o rakovine pankreasu, zlepšiť povedomie o tejto chorobe, podporiť výskum možností skoršej a rýchlejšej diagnostiky a tiež podporiť dostupnosť inovatívnych spôsobov liečby pre pacientov na Slovensku. V súčasnosti jej totiž bránia administratívne a iné prekážky (napr. výnimky/mimoriadne schvaľovanie zdravotnými poisťovňami) a vzhľadom na rýchlu progresiu ochorenia sa mnohí pacienti svojej liečby nedožijú.

 

FOTO: EUROPACOLON SLOVENSKO, www.freedigitalphotos.net/

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť