Na Slovensku chýba preventívny program na karcinóm pľúc. Pacienti prichádzajú k lekárovi neskoro

Jednu z najvyšších mier výskytu a úmrtnosti na rakovinu pľúc z krajín Európskej únie má práve Slovensko. U mužov patrí dokonca medzi najčastejšie onkologické ochorenie u nás. Ročne podľahne tejto diagnóze viac ako dvetisíc pacientov. Alarmujúce je, že až trištvrte z nich prichádza k lekárovi neskoro.

V roku 2017 podľahlo na Slovensku karcinómu pľúc 2 229 pacientov z celkového počtu viac ako 13-tisíc. Z hľadiska úmrtnosti je toto ochorenie dlhodobo na prvej priečke spomedzi všetkých onkologických diagnóz.

Z hľadiska výskytu patrí u mužov medzi najčastejšie sa vyskytujúce onkologické ochorenie a tvorí 21 % zo všetkých onkologických diagnóz. Na druhej priečke je karcinóm hrubého čreva a konečníka a rakovina prostaty.

U žien, čo sa výskytu týka, je karcinóm pľúc už niekoľko rokov na treťom mieste, hneď za rakovinou prsníka a hrubého čreva.

————————————————————-

Chýba preventívny program

„Zatiaľ čo ministestvo zdravotníctva spustilo pred niekoľkými mesiacmi celoslovenský skríningový program na včasné odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka, a len pred nedávnom aj skríning na záchyt karcinómu prsníka, Slovensko stále nemá stratégiu na preventívny program v oblasti včasného záchytu karcinómu pľúc.,“ upozorňuje doc. MUDr. Marta Hájková, CSc. MPH, hlavná odborníčka MZ SR pre pneumológiu a ftizeológiu.

A to napriek tomu, že štatistiky dlhodobo ukazujú na nepriaznivú situáciu, čo sa týka výskytu a úmrtnosti na toto závažné onkologické ochorenie

Práve preventívny program a dlhodobá edukácia pacientov zameraná na znalosť prvých príznakov ochorenia, môžu pomôcť zmierniť túto negatívnu štatistiku.

————————————————————-

Časté zápaly pľúc, bolesti v hrudníku a vykašliavanie krvi…

Medzi typické príznaky ochorenia patrí najmä dlhotrvajúci kašeľ, časté zápaly pľúc, vykašliavanie krvi, bolesti v hrudníku, dýchavica, zachrípnutie a únava. Pacienti by mali dodržiavať správnu životosprávu a vyhýbať sa fajčeniu, škodlivinám a byť opatrní pri práci s chemikáliami.

„Je skutočne alarmujúce, ak trištvrte pacientov príde k lekárovi v pokročilom štádiu ochorenia,“ hovorí doc. MUDr. Miroslav Janík, PhD., prednosta kliniky hrudníkovej chirurgie SZU a UNB Ružinov.

Súvisí to podľa neho s výrazným podceňovaním príznakov, nedostatočnej adherencii, zlej informovanosti pacientov a chýbajúcim preventívnym programom na včasný záchyt ochorenia.

,,Z hľadiska liečby má práve včasný záchyt ochorenia významný vplyv na celkovú kvalitu a dĺžku života pacienta. Aj v tomto prípade platí, že skorý záchyt ochorenia môže pacientovi zachrániť život,“ hovorí doc. MUDr. Miroslav Janík, PhD., prednosta kliniky hrudníkovej chirurgie SZU a UNB Ružinov.

————————————————————-

K dispozícii máme moderné technológie

Vývoj nových liekov napr. v oblasti imunoterapie spôsobili v medicíne značný pokrok v liečbe pacientov s karcinómom pľúc.

Rovnako tak aj zdravotnícke inovácie a pomôcky, ktoré pomáhajú zachraňovať ľudské životy. „Mini-invazívne riešenia v oblasti operatívy, využitie moderných prístrojov, vďaka ktorým sa výrazne eliminuje krvácanie pri operáciách a znižuje riziko infekcie, sú všetko benefity v prospech pacienta,“ hovorí Katarína Danková zo združenia SK+ MED.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť