Seniorom prospieva učenie

Vedecké štúdie aj prax lektorov venujúcich sa seniorským skupinám potvrdzujú, že štúdium cudzieho jazyka dokáže oddialiť vznik a vývoj demencie. Učenie cudzích jazykov u seniorov podporujú aj iniciatívy Európskej únie.

,,Dôvody, pre ktoré sa senior rozhodne pustiť sa do štúdia niečoho nového, sú celkom iné ako u mladého človeka,“ tvrdí pedagogická psychologička Gabriela Lojová. Nepotrebujú presviedčať šéfov o svojich kvalitách ani podávať nadľudské výkony.

Starší ľudia sú podľa nej občas „uväznení“ v stereotypoch. ,,Jazykový, či akýkoľvek iný vzdelávací kurz býva prostriedkom oslobodenia zo zabehnutého spôsobu života. Často ich obohatí a neraz pomôže ukázať novú dimenziu života,“ dodáva.

————————————————————————-

K učeniu ju inšpiroval vnuk

Pani Milka Harmatová (66) dlho naberala odvahu na štúdium angličtiny. Hoci ani na dôchodku neoddychuje (venuje sa svojej módnej značke, farme a zvieratám), čas na štúdium nemala. „Mám toľko aktivít, že som angličtinu nevedela nikam vtesnať. Hanbila som sa však za to, že dnes, keď celý sveta hovorí anglicky, ja neviem ani otvoriť ústa,“ hovorí pani Harmatová.

Milka Harmatová

K učeniu cudzieho jazyku ju inšpiroval vnuk, ktorý doma rozpráva slovensky aj anglicky. Poslednou kvapkou bola príhoda, na ktorej sa zabáva aj dnes. „Na Vianoce mi prišlo veľa pozdravov. Na viacerých z nich stálo Merry Christmas. Nevedela som, odkiaľ sa s pani Mary Christmasovou poznáme. Blízkych som sa pýtala, či im jej meno niečo hovorí,“ usmeje sa dnes pani Harmatová.

Do školy prišla ako úplný začiatočník, ktorý nič nevedel. ,,Kurz mi pomáha vo všetkých smeroch. Viem odpovedať na e-maily. Cítim sa sebavedomejšie na cestách, viem si prečítať a porozumieť názvom, kúpiť si lístok, spýtať sa na cestu,“ priznáva s tým, že angličtinu zároveň vníma ako užitočný tréning mozgových závitov. „Mám 66 rokov, no nestíham lúštiť krížovky. Učenie angličtiny vnímam ako precízny tréning pamäte. Dodnes nepoužívam diár, všetko si detailne pamätám.“

————————————————————————-

Seniori sú iní študenti, učenie ich baví

Podľa Kláry Bednárovej, riaditeľky jazykovej školy the Bridge, typický študent seniorských kurzov v jazykovej škole má od šesťdesiat do deväťdesiat rokov. ,,Najstaršia minuloročná študentka mala 84 rokov,“ tvrdí Bednárová, ktorá sa už niekoľko rokov venuje výučbe angličtiny v seniorských skupinách.

Klaudia Bednárová

Obyčajne ich podľa nej spája podobná pracovná minulosť a intelekt.  ,,Väčšina z nich v minulosti pracovala hlavou. Mnohí študenti sú učitelia a lekári,“ dodáva.

V čom sú študenti vekovo nad 55 iní ako ich rovesníci v nižších vekových skupinách? „Na angličtinu sa tešia, prichádzajú do školy aj o hodinu skôr. Spravia si čaj, študujú, čítajú knihy v knižnici, debatujú so spolužiakmi. A po hodinách idú spolu na kávu,“ vysvetľuje Bednárová. Sú podľa nej pripravení učiť sa. Úlohy si nielen poctivo vyplnia, aj si ich navyše aktívne pýtajú.

————————————————————————-

Človek by sa mal vzdelávať celý život

Ilona Hegerová zo Slovenskej asociácie Age Managementu tvrdí, že človek by sa mal vzdelávať celý svoj život. „V dnešnej dobe je to kvôli neustále meniacim sa technológiám nevyhnutnosť. Vekom prichádzajú zmeny v oblasti hodnôt, kompetencií, zdravia, motivácie,“ uvádza Hegerová.

Ilona Hegerová

Viditeľne sa to podľa nej začína prejavovať okolo 50. roku a najväčší zlom nastane pri odchode do dôchodku. Časť ľudí sa uzatvorí do seba. Druhá skupina má koníčky, vyhľadáva rôzne aktivity vrátane aktívneho pohybu. Stará sa o vnúčatá, venuje sa tomu, na čo nemali čas. ,,Toto všetko podporuje jeho motiváciu, činnosť mozgu, udržiavanie samostatnosti a v kondícii. Vďaka mentálnej a fyzickej aktivite sa udrží v lepšom zdraví a v lepšej duševnej pohode,“ poznamenáva.

————————————————————————-

Aj po 50-tke vedia byť ľudia užitoční

Ľudia po päťdesiatke majú podľa Hegerovej motiváciu ďalej pracovať a učiť sa nové veci, ale s iným prístupom. „Vedia byť užitoční najmä skúsenosťami, ktoré môže odovzdávať mladším. To platí postupne aj na starších po odchode do dôchodku,“ hovorí.

Spoločnosť by mala podľa nej podporovať vzdelávacie aktivity tejto skupiny komplexne. „Zníži sa tak percento chorých seniorov, ušetrí na zdravotníctve, udrží si dlhšie pracovnú silu, aj keď len na menší úväzok. To je situácia, kde profitujú všetci,“ dodáva Hegerová.

————————————————————————-

Aktívne starnutie podľa Úradu verejného zdravotníctva

Často si kladieme otázku: Do akej miery a v akom rozsahu môžeme ovplyvniť naše starnutie a žiť čo najdlhšie v čo najlepšom zdraví?

Genetické faktory a vplyvy vonkajšieho prostredia sa dajú len ťažko ovplyvniť, no k najvýznamnejším ovplyvniteľným faktorom zdravého starnutia nesporne patrí správny životný štýl.

Aktivity seniorov sú závislé od ich zdravotného stavu, od trhu práce a životnej filozofie. V zásade platí, že aktívnejší ľudia žijú dlhšie. Pre aktívny život seniorov sú vhodné vzdelávacie aktivity ponúkané univerzitami a akadémiami tretieho veku, ktoré okrem nových vedomostí a poznatkov prinášajú seniorom spoločenské kontakty, vyplnenie voľného času, získanie sebavedomia a celkového zlepšenia kvality života.

Ako zostať fit aj po 50-tke?

  • Podporujte svoje duševné zdravie
  • Vzdelávajte sa
  • Buďte fyzicky aktívni
  • Dodržiavajte zásady správnej výživy
  • Ak fajčíte, obmedzte fajčenie, pitie alkoholických nápojov
  • Pestujte koníčky
  • Zapájajte sa do života komunity
  • Stretávajte sa s príjemnými a optimistickými ľuďmi
  • Dbajte o svoje zdravie, chodievajte na preventívne prehliadky

Ilustračné foto: pixabay.com

Foto: Jana Korček

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť