Cestujete na dovolenku? Dajte si pozor na žily

Opuchnuté nohy môžu byť predzvesťou žilovej trombózy. Viete, ako jej predchádzať?

Riziko vzniku trombózy je vyššie v letných mesiacoch, kedy sa prirodzene vyskytuje viacero faktorov podporujúcich jej vznik – nedostatočný príjem tekutín a dehydratácia, ktorej sprievodným javom je zvýšená hustota krvi a dlhé cestovanie na dovolenku.

„Všeobecne sa za vysoké riziko považuje aj dlhodobý pobyt v nemocnici s upútaním na lôžko, chirurgický zákrok, napríklad operácia bedrového kĺbu alebo kolena, onkologické ochorenie, predovšetkým, ak je spojené aj s potrebou užívania chemoterapie, ale aj srdcové zlyhávanie,“ hovorí doc. MUDr. Juraj Maďarič, PhD., MPH, primár Oddelenia kardiológie a angiológie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.

Čo je trombóza?

Žilová trombóza je ochorenie, pri ktorom vznikajú krvné zrazeniny najčastejšie v hlbokých žilách dolných končatín. Prejavuje sa opuchom a bolesťami nôh. Je nebezpečné najmä tým, že sa krvná zrazenina môže odtrhnúť a dostať sa do pľúc, srdca či mozgu. V takom prípade môže vzniknúť život ohrozujúca pľúcna embólia, infarkt alebo mozgová porážka.

Prečo krv musí putovať bez prekážok?

Krv sa musí cez žily dostať ku všetkým orgánom a tkanivám, rozváža kyslík a živiny. Ak sa na ich ceste v krvnom riečišti vytvorí prekážka – trombóza, vzniká nedokrvenie daného tkaniva alebo orgánu. A to je potom problém.

Predpoklady pre vznik žilovej trombózy:

  • zmena v zložení krvi – zvýšená zrážanlivosť krvi  (napr. vplyvom ochorenia)
  • zmena kvality cievnej steny (mikrozápal cievnej steny – poškodenie jej výstelky, narušenie jej nezmáčaného povrchu)
  • spomalenie prúdenia krvi v žile, znížená cirkulácia – prietok (stagnácia prietoku krvi)

Zrážanie krvi je normálny proces

Pokiaľ by ste sa porezali a nemali správne ,,zrážanie krvi“ alebo by ste tento proces mali nejakým spôsobom narušený, mohli by ste vykrvácať. Zrážanie krvi je podľa odborníka normálna fyziologická odpoveď organizmu, ktorá bráni stratám krvi po poranení cievneho systému. Za vyššie spomínaných podmienok však môže dochádzať k zvýšenému zrážaniu krvi a tým aj aj tvorbe zrazenín. Tie potom upchávajú cievy, ktoré môžu brániť prietoku krvi. Upchatie cievy zrazeninou – trombóza môže byť život ohrozujúci stav.

K vzniku trombózy prispieva aj nadváha, nedostatok pohybu  a fajčenie

Nadváha vytvára nadmerný tlak na žilový systém dolných končatín a môže prispieť ku vzniku trombózy. Hoci nedostatok pohybu je jedným z rizikových faktorov, športovci nie sú mimo ohrozenia. Vzniku trombózy „nahráva“ napríklad kombinácia dlhodobej náročnej fyzickej námahy a dehydratácie.

Fajčenie nielen poškodzuje zdravie ale podieľa sa na vzniku onkologických ochorení, urýchľuje starnutie kože a ovplyvňuje aj srdcovo-cievny systém (cieva sa stáva menej pružnou, v nej sa potom ľahšie ukladajú tuky, krv prúdi ťažšie a ľahšie sa upchá).

Rady angiológa

doc. MUDr. Juraj Maďarič, PhD., MPH, primár Oddelenia kardiológie a angiológie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.

,,Pri dlhšej ceste autom alebo lietadlom a nielen počas dovolenkového obdobia, by sme mali preventívne občas natiahnuť striedavo pätu a špičku, či prejsť sa v uličke lietadla. A pozor aj na dehydratáciu. V dehydratovanom organizme má krv väčšiu tendenciu sa zrážať.“

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť