Ochorení srdca sa bojíme menej ako rakoviny


Slováci výrazne podceňujú kardiovaskulárne ochorenia,  a to aj napriek tomu, že si ročne vyžiadajú takmer 24 – tisíc  ľudských životov. Viac sa boja rakoviny. Ukazuje to prieskum.


V porovnaní s rokom 2016 výrazne narástol počet ľudí, ktorí považujú za najčastejšiu príčinu smrti onkologické ochorenia.

Tie sú strašiakom až pre 59 % opýtaných, čo je o 15 % viac ako v roku 2016. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu agentúry 2muse pre spoločnosť Novartis. Aj napriek tomu, že viac ako polovica populácie trpí ochoreniami srdca a ciev, verejnosť si tieto ochorenia nespája s rizikom smrti.

,,Je pravda, že vďaka medicínskemu pokroku dnes vieme lepšie liečiť ochorenia srdca a ciev, na strane druhej sú to práve kardiovaskulárne ochorenia, ktoré sa výrazne podieľajú na štatistikách úmrtnosti na Slovensku. Vo svojej klinickej praxi sa často stretávam s tým, že pacienti si nepripúšťajú, že na ochorenie srdca môžu zomrieť,“ hovorí MUDr. Peter Hlivák, prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti.

Pacienti si totiž nepripúšťajú, že na ochorenie srdca môžu zomrieť.


doc. MUDr. Eva Gonçalvesová, CSc., primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca NÚSCH a.s. v Bratislave

Výsledky prieskumu sa dajú interpretovať aj tak, že pacienti si nevedia kardiovaskulárne ochorenia veľmi predstaviť. „Tieto ochorenia častokrát nebolia, a tak sa pacientom na rozdiel od onkologických ochorení nespájajú s bolesťou a utrpením. Napriek tomu majú pacienti s kardiovaskulárnym ochorením častokrát kvalitatívne horší život, ako pacienti s onkologickou diagnózou,“ dopĺňa doc. MUDr. Eva Gonçalvesová, CSc., primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca NÚSCH a.s. v Bratislave a predsedníčka Pracovnej skupiny pre srdcové zlyhávanie pri Slovenskej kardiologickej spoločnosti.

Slováci podceňujú kardiovaskulárne riziká. Svedčí o tom vysoký počet úmrtí pacientov na choroby srdca a ciev a fakt, že u ľudí nad 40 rokov trpí až 51 % z nich nejakým kardiovaskulárnym ochorením (najčastejšie vysokým krvným tlakom).

Až 51 % ľudí nad 40 rokov trpí nejakým kardiovaskulárnym ochorením – najčastejšie vysokým krvným tlakom.

Z hľadiska hospitalizácií a úmrtí vedie nelichotivú štatistiku chronické srdcové zlyhávanie. Zatiaľ čo v roku 2007 bolo hospitalizovaných 10 428 pacientov s diagnózou chronické srdcové zlyhávanie, v roku 2017 to bolo už viac ako 26-tisíc. V roku 2005 zomrelo na Slovensku na srdcové zlyhávanie 1 287 pacientov, v roku 2017 to bolo už viac ako 3 200 pacientov.

Pozitívnou správou je, že sa za ostatné dva roky zvýšila miera informovanosti verejnosti o symptómoch tohto ochorenia. Napriek tomu si Slováci prejavy chronického srdcového zlyhávania stále mýlia s príznakmi infarktu.

„Správne a včasné rozpoznanie príznakov a skoré zahájenie liečby môže pacientovi výrazne pomôcť žiť dlhší a kvalitnejší život napriek ťažkej diagnóze, akou je chronické srdcové zlyhávanie. Pocit tlaku na hrudi ako symptóm srdcového zlyhávania uvádza až 83 % populácie (čo je o 2 % viac ako v roku 2016), pričom je to typický príznak infarktu a nie srdcového zlyhávania,“ hovorí doc. Gonçalvesová.

Čo je to chronické srdcové zlyhávanie a ako sa prejavuje?

Chronické srdcové zlyhávanie vzniká vtedy, keď srdce „nevládze“ uspokojiť požiadavky tkanív organizmu na prívod kyslíka. Ide o dlhodobé a invalidizujúce ochorenie s vysokou úmrtnosťou, ktoré sa prejavuje najmä zhoršujúcou sa dýchavicou a hromadením tekutín v telesných dutinách a tkanivách, kam tekutiny prestupujú pri nedostatočnom prečerpávaní krvi srdcovým svalom („vodnatieľka“). „Medzi typické symptómy patrí dýchavica, opuch končatín – najmä členkov a celková slabosť a únava. Miera prežívania pacientov s týmto ochorením je veľmi nepriaznivá. Až polovica pacientov totiž zomiera v priebehu 5 rokov,“ hovorí doc. Gonçalvesová.

Ľudí treba vzdelávať


MUDr. Peter Hlivák, prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti.

„Musíme intenzívne budovať povedomie a vzdelávať verejnosť o srdcových ochoreniach. Tak ako pacienti prikladajú dôraz na prevenciu pred onkologickými ochoreniami, rovnako zodpovední by mali byť aj v prípade prevencie pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Je potrebné využívať inovatívne technológie a modernú liečbu pre pacientov, optimalizovať systém ich manažmentu a včasného záchytu ochorení,“ hovorí MUDr. Peter Hlivák.

Pacienti idú za Hlasom svojho srdca

K šíreniu osvety o kardiovaskulárnych ochoreniach a potrebe upozorňovať na dôležitosť prevencie sa pridáva aj pacientska organizácia Hlas nášho srdca. Tá organizuje od 29. apríla do 10. mája vo vybraných liečebných kúpeľoch celoslovenskú aktivitu nazvanú Červené ponožky. „Cieľom kampane je zvýšiť povedomie o srdcovom zlyhávaní, príznakoch tohto ochorenia a hovoriť o dôležitosti prevencie a čo najskoršej diagnostike tohto ochorenia,“ hovorí Mgr. Anna Kasardová PhD., predsedníčka OZ Hlas nášho srdca. Cieľom projektu je záchyt nediagnostikovaných pacientov u vekovej skupiny 50+ cez cielený skríning.

Harmonogram podujatí OZ Hlas nášho srdca:

29. 4. Štós

30.4. Bardejov

1.5. Kováčová

2.5. Piešťany

3.5. Ružbachy

4.5. Nimnica

7.5. Lúčky

8.5. Turčianske Teplice

9.5. Bojnice

10.5. Dudince

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť