Svrbenie – príčiny vzniku, zhoršenia stavu a možnosti ako ho liečiť
Svrbenie je intenzívny, rušivý pocit podráždenia alebo šteklenia, ktorý môžeme pociťovať po celom povrchu kože či len na určitých oblastiach tela. Lekárskou terminológiou označujeme svrbenie ako pruritus. Čo nepríjemné pocity svrbenia spôsobuje, zhoršuje a ako sa proti nim brániť?
Škriabeme sa aj v noci a ani o tom nevieme
Svrbivé pocity inštinktívne vedú väčšinu ľudí k poškriabaniu postihnutej oblasti. Rôzni ľudia pritom môžu tolerovať rôzne „množstvo“ svrbenia. Prah tolerancie môže byť zmenený aj vplyvom stresu, emócií alebo iných faktorov. Vo všeobecnosti je svrbenie závažnejšie ak je povrch pokožky teplý a počet rušivých momentov minimálny. To je zároveň dôvodom prečo ľudia majú tendenciu k škrabaniu viac v noci ako cez deň.
Prurireceptory – nervové zakončenia, vďaka ktorým vieme, že to svrbí
Biologický proces, ktorý je základom svrbenia, zatiaľ nie je úplne pochopený. Existuje však predpoklad, že svrbenie je výsledkom niekoľkých odlišných chemických procesov. Istý čas panovala domnienka, že vzruchy spôsobujúce pocity svrbenia a bolesti prenášajú do mozgu rovnaké nervové dráhy. Tú ale v roku 2003 vyvrátil tím vedcov, ktorí odhalili špecifické nervové cesty, respektíve nervové zakončenia špeciálne citlivé na vzruchy, ktoré pociťujeme ako svrbenie kože. Tieto zakončenia boli označené ako pruriceptory.
Svrbenie môže signalizovať aj psychiatrickú poruchu
Emočný rozruch a stres sú faktory spôsobujúce zhoršenie svrbenia bez ohľadu na to, čo je jeho hlavnou príčinou. Ak sú hlavným dôvodom svrbenia emocionálne problémy, daný stav popisujeme ako psychogenické svrbenie. Niektorí ľudia sú dokonca presvedčení, že ich svrbenie spôsobuje parazit – toto presvedčenie je často spojené s pálivými pocitmi na jazyku a môže byť spôsobené závažnou psychiatrickou poruchou.
Choroby, ktorých sprievodným javom môže byť svrbenie
Svrbenie po celom tele môže signalizovať diabetes mellitus, ochorenie pečene, zlyhanie obličiek, žltačku, poruchu štítnej žľazy, ale aj Hodgkinovu chorobu. Môže ho ale spúšťať aj užívanie liekov ako aspirín či kodeín, prípadne lieky, ktoré sa užívajú pri liečení rakoviny. Veľmi nepríjemné je svrbenie, ktoré spôsobujú rôzne druhy ekzémov a atopická dermatitída, lokálny kožný zápal postihujúci najmä deti do 5 roku života.
Čo proti svrbeniu pomáha
Ak je svrbenie spôsobené nejakým druhom vyrážky, môže ho zmierniť až zastaviť užívanie antihistaminík, pri iných príčinách sú však neúčinné. Na druhej strane spôsobujú antihistaminiká ospalosť, čo privítajú najmä ľudia, ktorým svrbenie nedovolí zaspať.
Vo všeobecnosti sa ale svrbivá pokožka má liečiť veľmi jemne. Poškriabanie môže dočasne zmierniť svrbenie, z dlhodobého hľadiska ale stav len zhoršuje. Na zmiernenie svrbenia oveľa lepšie zaberá aplikácia chladivého, upokojujúceho krému.
Ilustračné foto: Janák Karel
priklanam sa k protopanu u nasej hviezdy to zvladol extra rychlo
ak je pricinou svrbenia skutocne atopicky ekzem tak pridam tim na krem/mliecko ktore pomohlo nasmu mlademu – protopan – ekzem sa s nim aj lepsie hojil lebo svrbenie prestalo do par minut po naneseni a tak sa neskriabal a flaky nezhorsovali