Šaolinskí mnísi na Slovensku
Šaolinský kláštor je známy najmä vďaka majstrovstvu mníchov v kung fu. Pravidelne vystupujú po celom svete, kde prezentujú svoje umenie.
V programe, ktorý je určený pre celú rodinu a ktorý sprevádza komentár v slovenskom jazyku, sa vo februári môžu diváci na Slovensku zoznámiť s tým, ako je možné pracovať s energiou, spoznať filozofiu a spôsoby meditácie mníchov, no zažiť aj chvíle, kedy bude tuhnúť krv v žilách.
Medzi najzaujímavejšie momenty vystúpení patrí tlačenie ťažkého bremena pomocou ostria opretého na tele, rozbíjanie dlažobných kociek na hrudníku mnícha a pod ním leží ďalší mních na ostrých kovových platniach a v neposlednom rade aj divácky atraktívny moment prehodenia klinca cez sklenenú tabuľu.
FOTO: Podľa lunárneho kalendára bol 24. januára ôsmy deň mesačného mesiaca december, a tento deň patrí v Číne tradičnému sviatku Laba
Číňania oslavujú tento sviatok so sladkou pochúťkou, ktorú volajú Laba Congee (voľný preklad – kaša ôsmich pokladov) a ktorá je vyrobená z viac ako ôsmich zložiek, vrátane rôznych druhov ryže, fazule a sušeného ovocia. Pôvod festivalu pochádza z obdobia zhruba pred tisíc rokmi, kedy sa ľudia modlili za dobrú úrodu a šťastie pre svoje rodiny. V súčasnosti je to skôr sviatok spojený s jedlom a spomínanou sladkou kašou.
FOTO: Šaolinský kláštor minulý týždeň oslavoval sviatok Laba, mnísi rozdali viac než 200 000 porcií tradičného jedla
Ak by ste si kašu chceli uvariť aj vy, je potrebné namočiť jednotlivé potraviny vopred na niekoľko hodín a potom variť jednu až dve hodiny do zmäknutia, po dovarení sa pridáva hnedý alebo biely cukor. Kaša je veľmi jemá a hladká.
Recept na prípravu tohto pokrmu je dostupný napr. na stránkach Travel China Guide.
Tradičný sviatok si pripomenuli aj mnísi zo Šaolinského kláštora, ktorí sa v súčasnosti pripravujú aj na turné na Slovensku. Čínsky sviatok, ktorý svojím zameraním pripomína napr. americký sviatok vďakyvzdania, si v majstri v kung fu pripomínajú tým, že uvaria kašu, ktorú rozdávajú pri vchode do kláštora, v mestách Dengfeng a Zhengzhou, kultúrnych centrách v zahraničí a celkovo zvyknúť rozdať viac než 200 000 porcií. Touto aktivitou sa šaolinskí mnísi snažia šíriť hodnoty budhizmu a takisto aj šíriť tradičnú čínsku národnú kultúru.
Turné Šaolinskí mnísi Slovensko 2018
- 20.02.2018 TRENČÍN, Mestská športová hala
- 21.02.2018 ŽILINA, Tennis Point
- 22.02.2018 SNINA, Športová hala
- 23.02.2018 KOŠICE, Angels Aréne
- 24.02.2018 MICHALOVCE, Mestská športová hala
- 25.02.2018 BRATISLAVA, Hant Aréna
- 26.02.2018 NITRA, Mestská športová hala
- 27.02.2018 PRIEVIDZA, Športová hala
Informácie o turné a predaj vstupeniek:
https://www.ticketportal.sk/Event/SHAOLIN_TOUR_2018
Zdroj: ACCESS Production, chinadaily.com
Najnovšie komentáre