Správnym stravovaním a pohybom sa môžu naše deti vyhnúť viacerým ochoreniam
Prevencia, prevencia, prevencia – také je odporúčanie odborníkov na výživu detí a mládeže aj v týchto dňoch, ktoré sú charakteristické zvýšeným výskytom chrípky a prechladnutia.
Pre zvyšovanie a udržanie odolnosti organizmu proti vírusovým a bakteriálnym infekciám detí je potrebné v rodinách i v školách orientovať sa na aktívne rozvíjanie a zvyšovanie celkovej odolnosti dieťaťa. „Je to predovšetkým otužovanie, správna výživa bohatá na antioxidanty – vitamíny C a E s dostatočným fyzickým pohybom a športom vo vhodnom prostredí. Pohybom sa za fyziologických podmienok zlepšuje ventilácia, zvyšuje sa prekrvenie a kapilarizácia dýchacích ciest, čo okrem iného napomáha rýchlejšiemu odstraňovaniu splodín látkovej výmeny a vyššej životaschopnosti a obranyschopnosti buniek,“ upozorňuje MUDr. Katarína Slotová, vedúca Oddelenia hygieny detí a mládeže Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
Ako teda chrániť svoje ratolesti pred respiračnými a chrípkovými ochoreniami? Z hľadiska ochrany pred infekciami šíriacimi sa vzdušnou cestou má veľký význam častá a účinná výmena vzduchu vetraním a to rovnako doma, ako v škole. Vetranie slúži k regulácii teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti, ale aj k znižovaniu koncentrácie nežiaducich
mikroorganizmov a alergénov a tým k obmedzovaniu možností prenosu nákazy. V zimnom období pri vonkajších teplotách pod bodom mrazu sa vetrá každú hodinu otvorením okien na niekoľko minút bez priameho ťahu na deti, až do zreteľného pocitu ochladenia ovzdušia v celom rozsahu miestnosti. Dôkladné vetranie všetkých miestností je potrebné uskutočniť aj každý deň po odchode detí.
Významnú úlohu v prevencii ochorení napr. aj chrípky, má teda stav odolnosti organizmu.
V ochrane dýchacích ciest proti oxidantom a radikálom v znečistenom ovzduší je v týchto dňoch zvýšený príjem rýb, ako aj ovocia a zeleniny, ktoré sú významným zdrojom antioxidantov.
Vo všeobecnosti sa pravidelný výživový režim a rovnomerné rozloženie jedál počas dňa považuje aj v týchto dňoch za optimálny stav pre správnu fyziologickú rovnováhu, ako aj psychickú výkonnosť.
Cielené prieskumy stravovacích zvyklostí detí a mládeže totiž potvrdzujú pretrvávajúce nedostatky v tejto oblasti, pričom hlavným problémom stále zostáva nadmerný energetický príjem, pokrývaný najmä vysokou spotrebou tukov a cukrov. Zároveň pretrváva nedostatočné krytie potreby niektorých vitamínov, minerálnych látok a vlákniny,“ upozorňuje MUDr. Slotová.
Pokrmy typu fast food sú absolútne nevhodné
Mimoriadne nezdravým stravovacím návykom, ktorý by aspoň v tomto čase mali rodičia prísnejšie kontrolovať, sú podľa nej potraviny rýchleho občerstvenia. „Z pohľadu racionálnej výživy sú pokrmy typu fast food nevhodné. Pretože sú zdrojom tzv. skrytých tukov hrozí riziko vzniku obezity – rizikového faktora mnohých vážnych neinfekčných ochorení – kardiovaskulárnych, nádorových, metabolických, pohybových atď.“ stručne objasňuje potrebu zvýšenej pozornosti stravovaniu detí a mládeže v čase vyššieho výskytu chrípkových a chrípke podobných ochorení MUDr. Slotová.
Ilustračné foto: wwwfreedigitalphotos.net
Najnovšie komentáre