Pravidelne dodržiava pitný režim iba takmer tretina Slovákov
Hoci na dôležitosť pitného režimu upozorňuje čoraz viac odborníkov, poctivo si ho stráži len necelá tretina. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu spoločnosti STEM/MARK pre značku Rajec. Najlepšie je vybudovať si z pitného režimu dobrý zvyk, radia experti.
Pravidelné dopĺňanie tekutín si stráži iba necelá tretina Slovákov. Väčšina ľudí pritom o vážnych rizikách dehydratácie dobre vie. Prieskum, ktorý realizovala spoločnosť STEM/MARK na vzorke 1019 respondentov vo veku od 15 do 59 rokov, ukázal na najrôznejšie zvyklosti Slovákov v súvislosti s pitným režimom. Okrem iného napríklad aj na to, že dodržiavanie pitného režimu robí väčšie problémy ženám a mladším vekovým kategóriám. Zaujímavé je tiež to, že hoci väčšina ľudí nevie presne definovať rozdiel medzi pramenitou a minerálnou vodou, pre “bežné” pitie preferujeme práve vodu pramenitú (65%) oproti tej minerálnej (15%). Že je vhodnejšia na každodenné pitie potvrdzujú aj odborníci.
Dodržiavanie pitného režimu robí väčšie problémy ženám a mladším vekovým kategóriám
“Pramenitá voda by mala tvoriť 90% denného pitného režimu. Obsahuje minerály v rozmedzí 150-400 mg/l a zo zákona sa do nej nesmie pridávať žiadne iné látky s výnimkou oxidu uhličitého – CO2, čím sa stáva ideálnym spoločníkom na každý deň,” uviedla Ing. Beata Karvašová, zodpovedná za kontrolu kvality pramenitej vody z Rajeckej doliny. Dôležité je pritom nielen to, čo pijeme, ale aj kedy. Prieskum ukázal, že si uvedomujeme, že by sme nemali piť vodu nárazovo, ale pravidelne po celý deň, čo je pozitívne.
Pitný režim – dobrý zvyk Slovákov
“Všeobecne platí, že dospelý človek by mal vypiť približne 20 – 40 ml tekutín na 1 kg telesnej hmotnosti za 24 hodín, čo je cca. 2 – 3 l tekutín denne. Piť by sme pritom mali rovnomerne počas celej aktívnej časti dňa – doháňať množstvo tekutín pred spánkom nie je riešenie. Počas odpočinku sa spomaľuje metabolizmus, plný močový mechúr nás navyše bude nútiť vstať na toaletu a spánok kvôli tomu nebude plnohodnotný. Pitie vody rovnomerne v priebehu dňa tak zvyšuje jej účinnosť pre organizmus,” potvrdzuje správnosť praxe nutričná terapeutka Martina Korejčková a dodáva, že najlepšie je nabehnúť na pitný režim ako na dobrý zvyk.
Pitie vody rovnomerne v priebehu dňa tak zvyšuje jej účinnosť pre organizmus
Odpovede ďalej ukázali, že v popoludňajších a večerných hodinách je konzumácia o niečo vyššia ako ráno a dopoludnia (39% ráno + dopoludnia / 43% popoludnie + večer). Optimálne je však doplniť čo najviac tekutín hneď ráno. Preto po prebudení vypite ideálne dva poháre vody, pomôžete tak aktivovať vnútorné orgány. Ak sa vám podarí vypestovať si návyk do dvanástej hodiny vypiť približne liter tekutín, vaše telo vám bude viac ako vďačné.
Optimálne je však doplniť čo najviac tekutín hneď ráno. Preto po prebudení vypite ideálne dva poháre vody, pomôžete tak aktivovať vnútorné orgány
“Pravidelné pitie pramenitej vody nalačno každé ráno zároveň posilňuje zdravé chudnutie, pretože zmenšuje pocit hladu a znižuje sklon k prejedaniu,” vysvetľuje gastroenterológ a odborník na výživu MUDr. Peter Minárik. Nedostatok vody v tele prezrádza malátnosť, únava, bolesť hlavy, spomalenie metabolických procesov, vznikajúce poruchy sústredenia, nervozita. “Zanedbávanie pitného režimu môže mať výrazný vplyv napríklad aj na náš pracovný výkon, preto by sme ho nemali podceňovať v žiadnom ročnom období,” zdôrazňuje na záver Martina Korejčková.
Koľko by ste toho mali vypiť si ľahko vypočítate na Rajec online kalkulačke: www.rajec.com/moj-dobry-zvyk
Ilustračné foto: www.freedigitalphotos.net
Najnovšie komentáre