Občasným únikom moču sa ženy trápia aj od mladosti

Inkontinenciou (únik moču)  trpí viac žien než mužov, hoci aj ich postihuje – zvyčajne vo vyššom veku. Pokiaľ ide o ženy, tie sa s týmto intímnym problémom boria neraz už od mladosti. Od prvého pôrodu, od nejakého úrazu, odkedy prekonali  „ženské“ ochorenie… Príčin je viacero. Nejakú formu inkontinencie v priebehu života zažijú až dve tretiny žien.

 

623897450

 

Podľa štatistík sa s občasným únikom moču, zverí lekárovi iba minimum žien. Je to veľká škoda, pretože to môže byť iba prechodný stav, ak sa s tým, pravdaže, niečo robí.

 

 

Ženy trápi najmä urgentná a stresová inkontinencia

Kým tá prvá je spôsobená príliš aktívnym svalom, ktorý je zodpovedný za vyprázdňovanie močového mechúra a núti ženu močiť oveľa častejšie než je bežné, stresová inkontinencia je nekontrolovateľný únik moču pri akomkoľvek pohybe. Stačí si kýchnuť, zasmiať sa, pobehnúť na autobus a je to…

 

,,Až 49 % žien postihnutých nekontrolovateľným únikom moču trpí práve stresovou inkontinenciou.“

Keďže o tomto probléme ženy málo hovoria, často nevedia, čo majú robiť. „Stresová inkontinencia je spôsobená oslabením svalstva panvového dna. Na funkčnosť týchto svalov má vplyv počet pôrodov, nadváha, fajčenie, úrazy alebo operácie v oblasti malej panvy,“ vysvetľuje MUDr. Jana Chudíková z NU´CLINIC.

 

Častým spúšťačom sú podľa nej tiež hormonálne zmeny. Prvé príznaky stresovej inkontinencie sa často objavujú po štyridsiatom piatom roku života, teda pred alebo s nástupom menopauzy. Chudíková tvrdí, že výnimkou nie sú ani mladšie vekové kategórie.

 

,,Pokiaľ sa prejavy nezačnú riešiť včas, môžu prerásť do závažnejšej formy – do trvalého a nekontrolovaného úniku moču aj v pokojovej polohe, a to je už naozaj veľké obmedzenie v súkromnom, spoločenskom aj intímnom živote ženy,“ dodáva lekárka.

 

 

Prvé, čo by mala urobiť každá žena, ktorá trpí únikom moču, je zadovážiť si vhodnú kozmetiku na intímnu hygienu. „Pri všetkých stupňoch inkontinencie dochádza k špecifickému zaťaženiu pokožky v intímnych partiách. Koža je vystavená zmenám hodnôt pH, zvýšenej vlhkosti a zvýšenej teplote, hovorí dermatovenerológ
MUDr. Tomáš Kopal. O takto namáhanú pokožku sa podľa neho treba pravidelne starať vhodnými prípravkami.

 

Ďalším dobrým pomocníkom sú špeciálne absorpčné pomôcky. Menštruačné vložky sú úplne nevhodné. „Inkontinencia sama osebe nebolí, ale výrazne zhoršuje kvalitu života. Použitím správnych absorpčných pomôcok sa dá spoločenskému diskomfortu predísť, pretože dokážu zadržať, čo uniklo, absorbovať aj pach a vlhkosť a navyše pomáhajú nedráždiť pokožku intímnych partií, hovorí ďalej lekár Kopal.

 

Inkontinencia sama osebe nebolí, ale výrazne zhoršuje kvalitu života.

 

Zbytočne odkladať netreba ani návštevu u lekára. Pomôcť môže gynekológ, urológ aj dermatovenerológ a najnovšie sa dá obrátiť aj na niektoré kliniky estetickej medicíny. Lekár vie nastaviť liečbu, ktorou môžu, ale nemusia byť lieky. Pri miernejšej forme odporučí napríklad cvičiť Kegelove cviky (dajú sa nájsť zadarmo na internete), pri závažnejšej forme môže odporučiť operáciu.

 

Lekárka Chudíková tvrdí, že mierne až stredne ťažké formy inkontinencie sa dnes dajú účinne riešiť aj neoperačne pomocou lasera.. „IncontiLase je nová certifikovaná metóda na liečbu stresovej inkontinencie pomocou erbiového lasera,“ vysvetľuje.

Ide o ambulantný bezbolestný zákrok. Cieľom ošetrenia je emitovanou laserovou energiou tepelne pôsobiť na hlboké štruktúry sliznice a svalov v ošetrovanej oblasti. Vzniknutým teplom sa zlepšuje prekrvenie slizníc, existujúce kolagénové vlákna sa stiahnu až o tretinu a zároveň sa aktivuje tvorba nového kolagénu. To zlepší pružnosť a elasticitu tkanív pošvy a svalov, ktoré podporujú močový mechúr. Úpravou postavenia mechúra a pevnosti svalov sa tak odstráni nežiaduci únik moču. Klinickými štúdiami sa potvrdila úspešnosť liečby až v 94 % prípadov.“

 

Čo treba robiť, ak trpíte stresovou inkontinenciou?

  • Pravidelne sa starať o pokožku intímnych partií vhodnou kozmetikou, aby z jedného problému nebolo zrazu viac (zápaly, svrbenie, pálenie…)
  • Používať vhodné absorpčné pomôcky namiesto menštruačných vložiek (dajú sa kúpiť v zdravotníckych potrebách a prepláca ich zdravotná poisťovňa)
  • Poctivo cvičiť tzv. Kegelove cviky na posilňovanie panvového dna
  • Navštíviť lekára, ktorý zhodnotí druh a mieru inkontinencie a odporučí prípadnú ďalšiu liečbu
  • Pri miernej až stredne závažnej forme inkontinencie začať čo najskôr stimulovať svalstvo panvového dna laserom, metódou IncontiLase.

You may also like...

1 Response

  1. Ada píše:

    ja sa nim netrapim odkedy som objavila v lekarni ive inkontinstop, vyliecil ma z toho a inkokntinencia sa nevratila

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť