Nadmerné potenie dokáže potlačiť šalvia, yzop či medovka
Existujú bylinky, ktoré prispievajú k potlačeniu nadmerného potenia. Tradičným prírodným prostriedkom využívaným proti poteniu je šalvia lekárska, ktorá obsahuje tzv. fytoestrogény. Tie potenie zmierňujú.
Priaznivý vplyv má tiež menej známa bylinka yzop lekársky, ktorý ovplyvňuje potenie priamo cez nervový systém. Jeho grécky názov Hyssopus znamená v preklade Svätá rastlina, možno preto, že sa už v stredoveku pestoval v kláštorných záhradách.
Yzop a šalvia sa výborne dopĺňajú, a preto je dobré tieto bylinky kombinovať. ,,Pripraviť si môžete napríklad čaj do termosky, a to v pomere 2:1 v prospech šalvie lekárskej. Čaj pite počas celého dňa po malých dúškoch, celkovo by malo ísť o 3 až 4 šálky, “ hovorí Jana Ranušová, odborníčka na prírodnú liečbu. Šalviu a yzop môžete podľa nej doplniť taktiež o medovku lekársku, ktorá prispieva k upokojeniu mysle. V tomto prípade je dobrý pomer dva diely šalvie a po jednom diele yzopu a medovky.
FOTO: Okrem priaznivého vplyvu na reguláciu potu YZOPU prisudzovali aj posilňujúci účinok na celé telo. Z tejto bylinky sa zbiera kvet
Potenie
Je fyziologický proces, ktorý sprevádza každého človeka. Jeho príčiny sú rôznorodé a okrem vyššej teploty k nim patrí napríklad úzkosť, stres, obezita alebo hormonálna nerovnováha v menopauze. Je zaujímavé, že existujú dva typy žliaz, ktoré vytvárajú odlišný typ potu. Zatiaľ čo takzvané ekrinné žľazy sú zdrojom potu, ktorý, ak je to potrebné, prispieva k ochladzovaniu nášho tela, a ktorý okrem vody obsahuje hlavne ióny, apokrinné žľazy sú známe tiež ako pachové a obsahujú viac bielkovín a tuku.
K vyššej miere potenia môžu prispievať aj niektoré pokrmy, zvlášť tie pikantné a výrazne korenené. Svoju rolu môžu zohrať aj nikotín a alkohol. V rámci jedálnička si sledujte také suroviny, ktoré samy o sebe síce nemusia priamo prispievať k väčšiemu množstvu vylučovaného potu, ale môžu sa postarať o jeho nepríjemný zápach. Patria k nim napríklad cesnak a cibuľa.
Najviac sa ľudia potia obvykle v podpazušných jamkách, na dlaniach a chodidlách. Miera potenia je individuálna, nadmerné potenie však môže byť prejavom choroby, a preto je vhodné sa pri jeho riešení poradiť s lekárom. Medzi varovné signály patrí zvýšené množstvo potu alebo potenia v situáciách, kedy k nemu obvykle nedochádza.
Doplnok stravy
V prípade, že konzumujete bylinky vo forme čaju, záleží napríklad na spôsobe prípravy, ale aj na kvalite byliniek. Ak nepatríte k milovníkom bylinkových čajov, nechcete strážiť správnele pomery, teplotu a dobu lúhovania alebo jednoducho nemáte čerstvé bylinky k dispozícii, kombináciu šalvie a yzopu obsahuje tiež doplnok stravy Liftea Šalvia v praktickej forme kapsúl.
Doplnok stravy Liftea Šalvia obsahuje okrem tejto bylinky taktiež výťažok z menej známeho yzopu lekárskeho, s ktorým šalvia tvorí ideálnu kombináciu. Prípravok je rovnako vhodný pri návaloch tepla v období klimaktéria. Priaznivo pôsobí aj na zlepšenie trávenia. Odporúčana cena doplnku stravy Liftea Šalvia je 5,49 € za balenie obsahujúce 30 tabliet. Je dostupný v lekárňach.
ILUSTRAČNE FOTO: www.freedigitalphotos.net/
vďaka za tip, skúsim toto povedať kamarátke, rieši potenie Driclorom, čo mi nepríde zdravé a nechce používať normálne antiperspiranty, pretože jej to vraj nestačí
Ja mám šalviový čaj veľmi rada, dokonca raz som bola v grécku v horách a dali nám tam čaj z “horských bylín” ktorý bol fantastický. Neskôr som sa dozvedela, že to bola divoko rastúca šalvia! 🙂 no na silné potenie je obávam sa prikrátka, respektíve nepoznám nikoho, komu by pomohla s potením a to som to riešila pomerne dlhú dobu. Nakoniec som skončila u Elektro Antiperspirantu, tak keď u niekoho šalvia nezožne úspech, pozrite sa na to http://www.electroantiperspirant.com/sk