AKO VPLÝVA PRÁCA NA ZMENY NA BIORYTMUS ZAMESTNANCOV

Práca na zmeny si vyžaduje kompletne sa prispôsobiť a zvyknúť si na rôznorodý pracovný čas. Zamestnanci sú nútení pracovať v ranných, poobedných či nočných zmenách, čo môže mať za následok narušenie spánkového režimu, a s tým súvisiace problémy na psychickej, ako aj fyzickej úrovni. Podľa vyjadrení psychológa k prieskumu portálu Ajobs.eu o vplyve práce na zmeny na biorytmus zamestnancov je práve prechodné obdobie zvykania si na zmenený režim kritické a pre zamestnancov stresujúce.

auto

Práca na zmeny sa okrem iných oblastí často objavuje v automobilovom priemysle

 

 „Na Slovensku v automobilovom odvetví pracuje vyše 200-tisíc ľudí a z toho viac než 20 % zamestnancov pracuje na zmeny, pričom priemer Európskej únie je 6 percent,“ povedala Zuzana Kvočeková z portálu Ajobs.eu, pracovného portálu zameraného na pracovné pozície v automobilovom priemysle

Z prieskumu portálu Ajobs.eu vyplýva, že zamestnanci by uvítali len prácu počas dňa, no pracovať na zmeny je podľa nich vec zvyku a po určitom čase sa stáva rutinou.

Na prácu na zmeny sa dá zvyknúť, no záleží aj na tom, či človek pracuje len cez týždeň alebo aj cez víkendy. Mne osobne by vyhovovalo pracovať len cez týždeň, aby som mal viac času na rodinu a šport,“ povedal jeden z pracovníkov automobilového závodu Volkswagen v Bratislave.

Aj keď sa časom zamestnanci prispôsobia pracovným zmenám, práve obdobie zvykania si nie je jednoduché a prináša so sebou stresové vypätie, zdravotné riziká a narušený spánkový režim. „Pri krátkodobých výkyvoch v spánkovom režime sa telo rýchlo zregeneruje. Keď však človek týždne až mesiace nemá kvalitný spánok, ovplyvňuje to celý organizmus – v psychickej rovine sú to napríklad problémy s pozornosťou, pamäťou, náladou. V telesnej oblasti si človek zasa koleduje o narušenie hormonálnej rovnováhy, tráviaceho systému, imunity, kardiovaskulárneho systému,“ vysvetlil Karol Kováč, psychológ z Inštitútu stresu.

workers-construction-site-hardhats-38293

Po preklenutí kritického obdobia navykania si na nočnú prácu už zamestnanci nemajú problém s kompenzáciou zameškaného nočného spánku počas dňa. Zo začiatku to bolo ťažké, ale zvykol som si a myslím, že spánok cez deň je už plnohodnotný,“ potvrdil pracovník automobilového závodu v Devínskej Novej Vsi.

Aj keď mnohí ľudia, ktorí dlhodobo pracujú na zmeny vnímajú problém narušenia spánkového režimu len počas obdobia zvykania si na upravený časový systém a už nepociťujú priamy vplyv na organizmus, po rokoch takejto práce sa môže obrátený režim na zdraví prejaviť.

S vekom sa stáva človek rigidnejším, stráca do značnej miery adaptabilitu na prostredie a zmeny v časových režimoch. Na regeneráciu potrebuje viac času, ktorý nie je možné nahrádzať krátkym „šlofíkom“ raz do týždňa. Navyše, po štyridsiatke dochádza u mužov aj žien k hormonálnym a metabolickým zmenám, ktoré môžu robiť ľudí citlivejšími na zmeny,“ dodal odborník z Inštitútu stresu.

Uchádzači o zamestnanie v automobilovom priemysle počítajú aj so všetkými mínusmi, ktoré práca na zmeny prináša, a podľa prieskumu portálu Ajobs.eu nepredstavujú tak závažnú prekážku, aby prácu odmietli.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť