Hygiena rúk je najdôležitejšia

Hygiena rúk v bežnom živote je ponímaná ako súčasť osobnej hygieny, ale zároveň predstavuje aj významný faktor ochrany  zdravia pacientov, zdravotníkov, ako aj domovov.

 

 

ID-100114287

 

Ruky sú zrkadlom toho, čo chytáme

 

Mikroorganizmy na našich rukách predstavujú zrkadlo plôch predmetov, ktoré človek chytá v bežnom živote. Je pravdou, že v populácii sa vyskytujú  mikroorganizmy bežne citlivé na liečbu a vzhľadom k dobrému zdravotnému a imunitnému stavu bežného človeka nespôsobujú ochorenia. „Sú však aj také, ktoré môžu zdravie človeka „rozkývať“. Nedostatočná hygiena rúk môže spôsobiť napríklad ochorenie na vírusovú hepatitídu typu A či šigelózu,“ upozorňuje MUDr. Elena Lazarová,  primárka Oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie Univerzitnej nemocnice Bratislava.

 

 

Čisté ruky nás môžu ochrániť aj pred chrípkou

Význam hygieny rúk v bežnom živote je taktiež veľmi dôležitý v období zvýšeného výskytu akútnych respiračných ochorení a chrípky. „Vyvolávatelia týchto ochorení prežívajú v sekréte dýchacích ciest, na plochách a predmetoch a pokiaľ si ruky po kontakte s týmito predmetmi nedostatočne umývame, môžeme sa nakaziť aj bežne kvapôčkovou infekciou,“ vysvetľuje lekárka Lazarová.

 

 

ID-100218534

 

Ruka – ktoré miesta sú kritické?

Ruky si treba umývať, obyčajná voda podľa odborníkov nestačí. Na dôkladné umytie je ideálna kombinácia mydla a dezinfekčného prostriedku. „Miesta na ruke, kde je najviac mikroorganizmov sú práve tie, na ktoré pri umývaní zväčša zabúdame. Najčastejšie sa usádzajú medzi prstami a v okolí lôžok nechtov,“ vysvetľuje MUDr. Lazarová.

 

 

Mikroorganizmy prežijú na rukách dlhé mesiace

  • Klebsiella species … 30 mesiacov,
  • Pseudomonas aeruginosa … 16 mesiacov,
  • Escherichia coli … 16 mesiacov,
  • Staphylococcus aureus … 7 mesiacov,
  • Acinetobacter spp. … 5 mesiacov.

Zdroj: Univerzitná nemocnica Bratislava

 

 Prieskum: Ako sa starajú Slováci o svoje ruky?

 

V najnovšom prieskume sa zistilo, že krém na ruky používa len dve tretiny Slovákov. Na pravidelnú manikúru si, naopak, potrpí 77% slovenských žien.

 

ID-100345686

 

Len tretina žien si krémuje ruky preventívne

Do kvantitatívneho prieskumu, ktorý exkluzívne pre značku Indulona realizovala spoločnosť Profit Booster v marci 2016, sa zapojilo 503 žien vo veku 25 až 55 rokov. Na otázku, kedy najčastejšie používajú krém na ruky, vyberali z viacerých možností.

  • až 84% žien sa krémuje pri pocite suchých rúk
  • viac ako polovica žien (57%) používa krém na ruky večer a 40% žien ráno
  • ľudia, ktorí si aplikujú krém pred odchodom do práce alebo po príchode z práce, vyhľadávajú krémy na ruky s rýchlou absorpciou
  • v zimných mesiacoch, kedy chladný vzduch mimoriadne vysušuje pokožku, sa krémujeme častejšie a vo väčších množstvách a vyhľadávame tiež mastnejšie typy krémov
  • takmer polovici žien, ktoré používajú krém na ruky počas dňa, sa spája jeho použitie s manuálnou prácou, najčastejšie s upratovaním (49%)
  • prekvapivé je, že len veľmi málo žien nosí krém na ruky v kabelke. U väčšiny dám si krém na ruky našiel miesto doma v kúpeľni, alebo v spálni, druhý krém na ruky majú najčastejšie v kancelárii či v skrinke v šatni, prípadne vedľa umývadla na toaletách
  • z prieskumu tiež vyplynulo, že viac ako 77% žien si robí pravidelne manikúru, 52% aspoň raz týždenne. Masážam rúk sa venuje 10% a zábalom rúk 5% slovenských žien.

 

Po tridsiatke je naša koža suchšia

Podľa MML prieskumov sa o pokožku rúk pravidelne stará 66% Slovákov vo veku 20 až 79 rokov. Krémovanie rúk považuje za bežnú súčasť každodenného života 77% žien a 56% mužov. Kým u niekoho ide o zvyk, ktorý odkopírovali od svojich rodičov, iní používajú krém z dôvodu pocitu suchých rúk, alebo po manuálnej práci. Pocit suchej pokožky na rukách narastá po tridsiatke, kedy celkovo začíname pociťovať  výraznejšie zmeny kvality pokožky.

 

Umývanie rúk mydlom by malo  trvať minimálne 40 – 60 sekúnd

 

 

Správna starostlivosť o ruky je preto nielen kľúčom ku zdraviu, ale aj ku kráse.  ,,Tváre sa totiž dotýkame automaticky a niekoľkokrát denne bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali. Ľudia s citlivou pokožkou by si mali dať na hygienu rúk obzvlášť pozor a tiež vyberať také kozmetické výrobky, ktoré neobsahujú konzervačné látky či parabeny a vyrábajú sa za prísnych hygienických podmienok,” povedala Ľubomíra Gӧmӧryová, riaditeľka farmaceutickej výroby v spoločnosti Saneca Pharmaceuticals a autorka najnovších krémov značky Indulona. Na trhu sú tiež krémy na ruky a nohy, ktoré pôsobia antibakteriálne a ochraňujú pokožku pred usádzaním baktérií a nečistôt.

 

ILUSTRAČNÉ FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

 

 

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť