Aj vlasy potrebujú výživu


Vlasy treba pestovať a to najmä zvnútra – vyváženou a pestrou stravou s obsahom pre vlasy prospešných látok. Ich výživa je totiž aspoň tak dôležitá, ako kvalitný šampón či stajlingové prípravky.

„Ponocovanie, diéty či naopak prejedanie sa, prípadne nízka konzumácia ovocia a zeleniny kráse vlasov neprospieva. Nezdravým životným štýlom vlasy trpia, sú suché, krepovité a vypadávajú,“ hovorí MUDr. Ján Popovič, odborník na vlasy z Dr. Popovič inštitútu.

Ak chcete mať krásne vlasy, pridajte čo najskôr do jedálnička potraviny obsahujúce:

Omega-3 mastné kyseliny 

Mäso z rýb, najmä tých morských zlepšujú imunitu, znižujú cholesterol, sú skvelým zdrojom bielkovín a navyše obsahujú omega-3 mastné kyseliny. Tie  bojujú proti vypadávaniu vlasov, ich suchosti, krepovitosti, zlepšujú stav pokožky hlavy a dodávajú vlasov pružnosť a lesk. Siahnite po lososovi, tuniakovi, makrele či sardinkách. Ak ste vegetarián, omega-3 mastné kyseliny môžete telu dodať aj v podobe ľanových semienok či vlašských orechoch.

Vitamín A

Vyživuje  vlasy a pomáha celkovo zdraviu pokožky, aj tej vlasovej. Sladké zemiaky (povojník batatový alebo hovorovo bataty), sú skvelým zdrojom vitamínu A. Obsahujú, rovnako ako mrkva, špenát, marhule a tekvica, množstvo beta-karoténu, ktorý si organizmus premení na vitamín A.

Vitamín C

Vitamín C robí s imunitou zázraky. Rovnako dôležitý je aj pre vlasy. Jeho nedostatok vlasy oslabuje, vysušuje, sú krepovité a bez lesku. Telo ho navyše potrebuje na to, aby mohlo absorbovať železo, ďalší dôležitý stopový prvok pre krásne vlasy. Najlepšie prírodné zdroje vitamínu C sú citrusové plody, listová zelenina ako špenát, mangold alebo brokolica či jahody, ale aj hrozienka, kukurica a datle, ktoré zároveň obsahujú železo. Vitamíny A a C sú okrem iného dôležité pre správnu produkciu mazu, ktorý vlasy prirodzene udržiava.

Biotín a zinok

Strukoviny sú pre správnu výživu vlasov nevyhnutné. Obsahujú veľa stopových prvkov, napríklad zinok, železo a biotín, ktoré zlepšujú rast vlasov a urýchľujú ich obnovu. Biotín (vitamín B7 alebo H) pôsobí ako prírodný kondicionér – vlasy vyhladzuje, dodáva im lesk a tiež znižuje ich vypadávanie. Zaraďte do stravy rôzne druhy šošovice, cícer, fazuľu, hrach alebo bôb. Dobrým zdrojom biotínu sú okrem strukovín aj vajcia, arašidy, mandle aj avokádo.

Železo a vitamíny skupiny B

Chudé tmavé mäso je zdrojom železa, vitamínu B a dobrý zdroj proteínov. Vitamíny skupiny B posilňujú vlasy zvnútra a zabraňuje ich vypadávaniu. B vitamíny obsahujú aj celozrnné produkty ako hnedá ryža, celozrnné cestoviny alebo tmavý chlieb. Tieto potraviny sú zároveň plné sacharidov, ktoré naše vlasy zbožňujú. Samozrejme, aj s nimi s mierou.

Vápnik

Vápnik je potrebný pre zdravý rast vlasov. Je jedno, či preferujete nízkotučné alebo plnotučné, jogurty alebo syry. Mlieko je zdroj vápnika vo všetkých jeho formách. U nás dostupnou potravinou, ktorá obsahuje najvyššie množstvo vápnika, je mak – 100g maku obsahuje viac vápnika, ako je odporúčaná denná dávka.

Padanie vlasov

Ak vám nepomáha ani úprava jedálnička a vlasy sú v zlej kondícii alebo vypadávajú, je vhodné s pomocou odborníka pátrať po príčine. Tou môže byť geneticky podmienená androgénna alopécia či iný zdravotný problém.  

„Trvalou stratou vlasov už aj v skorom veku trpia najmä muži, ale postihuje i ženy v období po menopauze, kedy sa u žien relatívne zvýši hladina testosterónu,“ vysvetľuje Popovič.

V prípade, že o vlasy prichádzate, je podľa neho jedinou cestou, ako ich získať späť natrvalo, transplantácia.

ILUSTRAĆNÉ FOTOGRAFIE: shutterstock-drpopovič

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť